pulzArtSzínpadon az őrkői fiatalok

2019. szeptember 23., hétfő, Közélet

Négy nap alatt készült el az őrkői fiatalok Végtelen szerelem című előadása, melynek alkotófolyamatát nagyon élvezte a stáb és a részt vevő fiatalok egyaránt, és remélik, hogy a közönségnek is tetszik majd – mondta elöljáróban Boris Dymny, a Play! Mobile elnevezésű közösségi színházi kezdeményezés egyik műhelyvezetője péntek délután a Néri Szent Fülöp Multifunkcionális Központban, ahol elég sok érdeklődő várta, hogy a pulzArt fesztivál részeként megtekinthesse az első, Őrkőn készült nemzetközi színházi produkciót.

  • Vargyasi Levente felvétele
    Vargyasi Levente felvétele

Zongorajátékkal kezdődött az előadás, miközben felsorakoztak és bemutatkoztak a szereplők, majd a rendező tapsjelei nyomán elkezdődtek a jelenetecskék, amelyek egy család történetét igyekeztek bemutatni. Hogy pontosan miről szól a történet, az nem derült ki egyértelműen, egyrészt azért, mert állandóan felcserélődtek a szerepek, másrészt pedig azért sem, mert az előadásban nem volt párbeszéd, csak a mesélő szavai segítettek eligazodni a nézőknek ebben a szertelenségben. Mintha némafilmet láttunk volna, ahol egy rövid szövegben elmesélik a nézőnek, hogy miről szól a következő jelenet, majd zongorajáték kíséretében megelevenedik előtte mindaz, amiről korábban értesült. Egy különös család tagjairól, összetartozásról, pénzről, bosszúról és természetesen a végtelen szerelemről szólt az előadás, mely a szöveg nyomán végül is érthető volt, csak az összefüggéseket nem lehetett tisztán kivenni a kis művészek suta játékából. Nem volt hosszú a produkció, de mindenki lelkesen játszotta a szerepét, látszott, hogy komolyan vették feladataikat.

A Play! Mobile projekt a Magma Kortárs Művészeti Egyesület, a Pro Progressione (HU), Kulturanova (RS) a „di mini teatro” (FR) szervezésében, valamint a Meet Lab (HU) együttműködésével zajlik, és valójában arról szól, hogy négy ország – Franciaország, Szerbia, Magyarország és Románia – három-három helyszínén egy öt napig tartó tábor során olyan előadásokat készítenek a színház és a képzőművészet eszközeivel a fiatalok, melyek az adott településre, közösségre jellemzőek. A karakterépítéstől a párhuzamos történetírásig sok mindennel megismerkedhetnek a résztvevők, a nemzetközi alkotócsapat segítségével elsajátíthatják a NarrAktív technikának nevezett színházi módszert, az ötnapos műhelymunka végén pedig bemutatják közösen kitalált történetüket a település alkalmi közönségének.

Kispál Ágnes Evelin médiaművész lapunknak elmondta, hogy a Magmát a kezdeményező budapesti Pro Progressione szervezet hívta meg ebbe a projektbe, és hogy a rendezvénysorozat korábbi állomása Csernátonban volt, ahol a Haszmann Pál Múzeum különböző helyszíneit körüljárva szabadtéren mutatták be az előadást, a jövő héten pedig Barót lesz a következő helyszín. Mint megtudhattuk, még a történetírás előtt különböző rajzok, mozgások alapján karaktereket találnak ki a résztvevők, melyek közül végül csak a legerősebbek maradnak benne a darabban. A karaktereket felruházzák saját élettörténeteikkel, és ezek egymáshoz való viszonyaiból alakítják ki a cselekményt. Az így összeállított előadások tehát nagyon erősen tükrözik a résztvevők világlátását, és nyilván arról a közegről szólnak, melyben alkotóik élnek, amit nap mint nap megtapasztalnak. Csernátonban egy igazi alkotótáborban vettek részt a fiatalok, és ott született meg az előadás, az Őrkőn pedig nappali tábor formájában, reggel 10-től este 6-ig tartó műhelyfoglalkozások során készültek fel a pulzArt részeként bemutatott produkcióra.

A nemzetközi projekt tizenkét helyszíne közül az őrkői a hetedik volt, ahol a Máltai Szeretetszolgálat A nő mint esély programjának közreműködésével sikerült lebonyolítani ezt a kezdeményezést. Bár itt is szabadtéri helyszíneken szerették volna közönség elé vinni az előadást, a gyermekek kérésére végül a közösségi házban került sor a Végtelen szerelem bemutatójára. Czegő Tünde, A nő mint esély program munkatársa lapunknak elmondta, hogy nagyon fárasztó volt a gyermekek számára az elmúlt hét, de valamennyien kitartottak, és az a tény, hogy az Őrkőn sikerült bemutatni egy ilyen előadást, fantasztikus eredmény a részükről.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2019-09-23: A múlt hét - Kuti János:

Reszkessetek, korruptak!

Úgy néz ki, hogy hazánk lányát, Laura Codruţa Kövesit (LCK) Európa főügyészévé választják, és akkor jaj lesz a korruptaknak. Az Európai Unió Tanácsa azért támogatja a mi amazonunk főügyésznek való felkenését, mert látta, hogy idehaza milyen alapos munkát végzett, hiszen boldog-boldogtalant, vétkest és ártatlant is könnyedén az igazságszolgáltatás kezére juttatott. Mióta Iohannis kénytelen volt leváltani, semmi lebilincselő bilincses politikussétáltatás nem történik, és ezért a televíziók kénytelenek a caracali rém reggeltől estélig tartó mutogatásával beérni.
2019-09-23: Közélet - Farcádi Botond:

Remélem, legközelebb sikerül (Schwechtje Mihály filmje a pulzArton)

Hogy mennyire időszerű Schwechtje Mihály Remélem, legközelebb sikerül meghalnod :-) című filmjének témája, azt egyebek mellett jól jelezte, hogy bár a sepsiszentgyörgyi mozi két termében telt ház előtt párhuzamosan vetített alkotásról szóló, a rendező jelenlétében folytatott beszélgetés pénteken este tíz körül kezdődött, éjfél után is alig lehetett leállítani azt. Mert a kamaszkor, a felnőtté válás nehézségeiről szóló filmben egy napjainkban még eléggé újnak számító, ezért jobbára ismeretlen, ám annál rémisztőbb jelenség is hangsúlyosan megjelenik: az internet és a közösségi média térhódítása nyomán kialakult online zaklatás és ennek az egyénre gyakorolt pusztító hatása.