Háromnapos kulturális eseménysorozattal koronázták meg a bikfalvi kulturális központ avatását. Az események pénteken kezdődtek, szombaton és vasárnap is gazdag műsorkínálat várta az érdeklődőket.
Péntek délután zsúfolásig megtelt az új létesítmény nagyterme, a helybéliek mellett idegenből érkezettek, az önkormányzat képviselői, az ingatlan felújításában részt vevő szakemberek is jelen voltak az avatóünnepségen. A kultúrközpont átadása csak egy lépés a végső cél felé, hogy Bikfalva felkerüljön az UNESCO világörökség listájára – hangzott el.
Ráduly István polgármester köszöntötte elsőként az egybegyűlteket. Ünnepi beszédét a kultúrközpont létesítésével kapcsolatos történések felelevenítésével kezdte. Lehetőség adódott, hogy a régi kultúrotthon épületének felújítására pályázzanak az Országos Befektetési Alapnál. Elkészítették a terveket, a munkálat értékét 800 ezer lejre becsülték. Bemutatták elképzelésüket a bukaresti bizottságnak, ahol azt kérdezték: mi az a 800 ezer lej, mit lehet azzal csinálni? A polgármester azt hitte, túl sokat kérnek, de kiderült, kevésnek találták az összeget. Rövid időn belül újabb tervvel álltak elő, ennek értéke kétmillió lej volt. Ezt már sokallta a bizottság, de végül jóváhagytak egy 1,8 millió lejes finanszírozást. Kiírták a közbeszerzést, melyre egy Buzău megyei cég jelentkezett, és a munkát 1,3 millió lejért vállalta s végezte el – emlékezett Ráduly. A bikfalviak figyelmébe ajánlotta: őrizzék meg rendeltetésének megfelelően a létesítményt, legyen itt minél több esemény, minél többen vegyenek részt az itt berendezett műhelyek munkájában.
Végül kijelentette: a kultúrközpont megnyitása csak egy lépés a végső cél felé, hogy Bikfalva, a kúriák földje felkerüljön az UNESCO világörökség listájára. Eddig elérték, hogy ott legyenek a háromszéki, erdélyi értéktárban, és van remény arra, hogy hungarikummá nyilvánítsák a települést. Ha a végső cél megvalósul, akkor itt nem csak a pityóka kapálásából, a tehén fejéséből lehet majd megélni, hanem az idegenforgalomból is. Az ősöktől kapott értéket meg kell őrizni, ezért a faluban felmérték az épített örökséget, és határozatot hoztak, melynek értelmében nem lehet a környezetbe nem illő építményekkel, a meglévő ingatlanok átalakításával rontani az összképet, a hagyatékot – emelte ki a polgármester.
Az avatószalag átvágása után Barti Ferenc helyi református lelkész mondott áldást, Elekes Szabolcs uzoni plébános megszentelte a létesítményt. A folytatásban Várallyay Réka művészettörténész megnyitotta a Háromszéki udvarházak archív felvételeken és a Varázslatos Bikfalva című kiállításokat, majd a jelenlévők betekinthettek a hagyományőrző mesterek, művészek által berendezett műhelyekbe. Itt többek között keramikusok, textil- és nemeztermékek előállítói, hangszer- és játékkészítők, faragók alkothatnak zavartalanul, de civil szervezetek is beköltözhettek a központba. A megnyitón közreműködött Petrova Anasztázia, Demeter Kata és Demeter Miklós.
Ezt követően egészen vasárnap estig szakmai megbeszélések, előadások, különböző foglalkozások zajlottak, akit érdekelt, idegenvezető kíséretében sétálhatott a bikfalvi udvarházak között.