Harminckét évvel a brassói munkások lázadása után az igazságszolgáltatás nem tudja megmondani, hogy „kik voltak azok, akik kivizsgálták és megkínozták a jogaikat követelő polgárokat” – állapította meg Dan Barna, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (MRSZ) elnöke tegnap, az 1987-es brassói munkáslázadás évfordulóján.
Barna felhívta a figyelmet arra, hogy az áldozatoknak azóta sem szolgáltattak igazságot, az események aktáit „különféle ügyészi hivatalok között tologatják”, elkendőzve a valóságot. Az MRSZ elnöke szerint ezek a dolgok „megmérgezték a múltunkat, veszélyeztetik a jelenünket és törölik a jövőnket”.
Brassóban tegnap emlékeztek meg az 1987. november 15-én kitört munkáslázadásról. A spontán kitört, kommunistaellenes felkelés emlékművénél Ludovic Orban kormányfő is koszorúzott, elmondása szerint „éberen kell tartani ezeknek az embereknek az emlékezetét, különösen azért, mert a fiatal generációk számára egyre nehezebb megérteni, hogy miként működött az akkori rendszer, és micsoda bátorságról és áldozatkészségről tettek tanúbizonyságot azok, akik 1987. november 15-én kimentek az utcára és tiltakozni mertek egy elnyomó rezsim ellen”. A miniszterelnök kijelentette: a szabadságot és a demokráciát minden nap meg kell védeni azáltal, hogy szankcionálunk minden olyan próbálkozást, amely a hatalmat nem az emberek javára fordítja, és ezt a jövő generációknak is meg kell érteniük”.