A Nagy testvérpár ennek a családnak a képviselője: szotyori Nagy Simon és testvéröccse Nagy Tamás. Családjuk felmenőinek egy része a letűnt hosszú hazai igazságtalan diktatórikus rendszer áldozata volt, egy ideig kényszerlakhelyen kellett élniük, s csak sok küzdelem és harc árán sikerült visszaszerezniük Szotyorban levő és időközben lelakott, romossá lett ingatlanjaikat. Jelenleg az ősi bennvalójuk területén, kijavított és bővített lakásukban laknak családjukkal együtt.
Szotyori Nagy Eleknek Báthory Zsigmond adományozott nemesi levelet 1585-ben, Bocskai István pedig hűségükért újabb nemességgel és címerrel jutalmazta 1606-ban Kassán. 1614-ben három szotyori Nagy nevű mint nemes ember lustrált ősi településükön Szotyorban. A régi felmenők porai a szotyori temetőben álló családi sírboltban nyugszanak.
Lepedőnyi családfájukat, amelyben sok jeles tanult ember, jogász, miniszteri tanácsos, országgyűlési képviselő, tanár, katonatiszt, lelkész és földbirtokos élt, a két családdal konzultálva állítottuk össze sok évvel ezelőtt, alapul véve az újabb adatokat, a Pálmay-féle alaptáblázatot, amelyet néhai dr. Imreh Barna családtörténész utólag korrigált. Címerüknek azt a változatát láthatják olvasóink, amely az ifj. Nagy Tamás tulajdonában levő helybeli új vendéglátóipari egység falát díszíti. A címer régi változata látható a szotyori református templom szószékkoronáján és a családi sírbolt homlokfalán.
A família olyan jeles személyiséggel gazdagította magyar szellemiségünk tárházát, mint Szotyori Nagy Elek (1799–1872), aki honvéd alezredes volt Bem apó táborában, Szotyori Nagy Károly (1821–1897) templomiének- és korálszerző, Szotyori Nagy Gergely (1843–1896) történetíró, Sz. Szotyori József (1767–1833) orvos, balneológus. A család módos felmenői vendégszerető emberek voltak. Kúriáik irodalomtörténeti emlékhellyé lettek. Nagy Tamás és fia, Károly udvarházában látták vendégül 1884 áprilisában az író Jókai Mórt és 1887 nyarán Mikszáth Kálmánt, akik mindketten háromszéki választókerületi képviselőként vendégeskedtek Szotyorban.
Sz. Nagy Tamás és felesége, P. Vajna Terézia – olasz vándorfestő alkotása. Albert Levente felvételei
A Szotyori Nagy Tamás (1776–1839) ügyvéd és táblabíró korai halála után bekövetkezett forradalmi negyvennyolcas események miatt felesége, Pávai Vajna Terézia (1805–1884) szenvedett, aki két fiával özvegyen maradt. János fia édesanyja ösztönzésére beállt a honvédek soraiba, anyja hősiességével és bátorságával az orosz cári csapatok betörésekor tűnt fel. Lakásának pincéjében bújtatta és élelmezte a negyvennyolcas üldözötteket, amiért a hírhedt Kovács kapitány elfogatta és 1853-ban Nagyszebenben bebörtönöztette. Másfél évi fogság után szabadult a beteg asszony, aki névadója lett az azóta megszűnt helybeli iskolának, amelynek falán az arcmását ábrázoló fémplakett látható.
Nagy Simon és unokái: Ágnes, Eszterke és Katalin (családi kép)
Régi udvarházuk teljesen megújult, és jelenleg Nagy Kúria néven korszerű és működő vendéglátóipari egység, tulajdonosa ifj. Nagy Tamás.
Ifj. Nagy Tamás és felesége, Fogarasi Ilona Tünde és kislányuk, Fogarasi-Nagy Anita (családi kép)
A szotyori Nagyoknak ez a családi ága nevében élő. A Nagy nevet Nagy Simon fiának, Nagy János Ákosnak három kislánya, Ágnes, Eszterke és Katalin, valamint id. Nagy Tamás Magdolna nevű lányának Szőcs-Nagy Tímea nevű lánya, fiának, ifj. Nagy Tamásnak két lánya, Nagy Rebeka és Fogarassi-Nagy Anita viseli.