A Basta-féle lustrán és a fejedelmi összeírásokban Kőrösön nem szerepel egyetlen Nagy nevű család sem. Valószínű, a Gecsékhez és a Csomákhoz hasonlóan valamelyik szomszédos faluból kerültek a településre, de az 1764-ben – éppen Kőrösi Nagy József gondnok ajándékaként – lefektetett Keresztelőkönyvben már számos gyalogkatona rendű Naggyal találkozunk. Legtöbb Nagy nevű a XIX–XX. században élt Kőrösön.
A Nagyok részt vettek a katonai vezetésben, többen viselték a határőrségben a káplári tisztséget, a világi vezetésben falubírók, az egyházi vezetésben gondnokok, papok voltak. Nagy József (1798–1848) az agyagfalvi gyűlést követő csatából hazatérőben „meglövetett”, Nagy Tamás (1831–1859) a solferinói csatában esett el, Nagy Lajos (1898–1919) pedig az I. világháború hősi halottja lett.
Mi csak a keresztelőkönyvet adományozó Kőrösi Nagy József családfájának egyenes ági leszármazottjaival foglalkozunk – írja a nemzedékfa tagja és legjobb ismerője, dr. Nagy Lajos Sepsiszentgyörgyön élő ny. orvos, közíró, genealógus.
Dr. Nagy Lajos orvos, közíró, genealógus. Fotó: Albert Levente
– Az adományozónak három fia született: Mózes, József és Pál. Nagy Mózes (1767–1838) fh. or. káplár úr volt. Gyermekei közül Nagy Dienes (sz. 1804) örökli az apja minden tisztségét és címét. Felesége Dants Éva volt, s mint érdekességet jegyezzük meg, hogy Rákhel nevű testvére volt Nicolae Grigorescu nagy román festőművész feleségének (festő modelljének), Dancs Máriának a nagyanyja.
Dienes hét gyermeke közül Ferenc (1850–1915) és felesége, Gecse Zsuzsanna vonalán a Nagy nevet csak Nagy Lajos (1883–1962), a „9-es huszár” vitte tovább, aki az első világháborúban Galíciában és Olaszországban katonáskodott. Nevét fia, említett dr. Nagy Lajos örökítette tovább, illetve annak két fia, Előd és Levente. Mindkettő orvos. Utóbbinak gyermekei, Mester-Nagy Levente és Mester-Nagy Beáta orvostanhallgatók a név továbbvivői.
A lemenők: Mester-Nagy Beáta és Mester-Nagy Levente (családi kép)
A már említett 48-as hős, Nagy József (1798–1848) lánytestvére dr. Debreczi Sándor (1907–1978) egyetemi tanár és író ükanyja, egyben Debreczi Pálné Szász Irén, Csomakőrös jelenlegi kutatóasszonyának egyik felmenője is. Dr. Debreczi Sándor lánya tanár, fia budapesti orvos. Szász Irén lányunokája gyógyszerész, fiú unokája állatorvos.
Nagy Pál (1774–1836) gyermekei közül Pált és Lászlót emeljük ki. Nagy Pál református lelkész volt, 1836-tól 1871-ig Kőrös papja. Nagy László nevű unokájának két gyereke volt: Ilona lánya tanítónő, aki Csutak tanítóhoz ment férjhez, fiuk, dr. Csutak László Brassóban volt fül-orr-gégész. Ilona testvéröccse, Nagy Gyula (1909–1992) református lelkész volt Petrozsényben, esperes Nagyszebenben, majd az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke (1962–1992). Két fia él: dr. Nagy Gyula orvos és Nagy László pap. Az ő utódaik is a Nagy nevet viszik tovább.