Nem hittük volna, hogy a feltételezetten csernátoni gyökerű Rákosi (sy, ssy) család ennyire szétágazó. Mi a nevében is élő felsőcsernátoni ágat választottuk rejtvényünkben, amely már a XVI. század végén is népes família volt, 1589-ben Báthory Zsigmondtól, majd pedig 1655-ben Rákóczy György fejedelemtől lófő székely nemességet kapott hűségéért, amelyről a ploieşti-i táborban tettek tanúbizonyságot.
Külön ága volt az alsócsernátoni, amelynek tagjai jelen voltak az 1614-es lustrán. Módos família volt az aldobolyi Rákosy-ág, amely már a Bethlen Gábor-féle összeírásban lófőként szerepel, s férfi tagjai sepsiszéki lányokkal házasodtak. Az Illyefalván lakó Rákosy György Csernátonban kúriával bírt, Ikafalván és Futásfalván Báthory Gábortól jobbágytelkeket nyert, és 1630-ban – Pálmay szerint – családja Brandenburgi Katalintól nemeslevelet kapott.
A felsőcsernátoni ágból származott dr. Rákossy Árpád (1902–1972) jogász, ügyvéd, a magyarországi koncepciós perek székelyföldi áldozata. Édesapja Rákossy Sándor volt, anyja ay ikafalvi eredetű Mátis Amália. Középiskoláit Kézdivásárhelyen kezdte, de Trianon miatt tanulmányait Budapesten, majd Szegeden végezte, 1929-ben Dévaványán ügyvédként működött, ahol Benkő Lili kézdivásárhelyi születésű feleségének 74 hold földjének árából birtokot vásároltak. 1940–1945 között Sepsiszentgyörgyön szolgabíróként dolgozott, majd két gyerekükkel Kecskemétre távoztak, ahol a megyei bíróság tanácsvezető bírója lett. Munkás érzelmű jogászként, mert az igazak oldalára állt, 1951-ben koholt vádak alapján többévi börtönre ítélték, s mert az 1956-os forradalomban és szabadságharcban ismét csak lelkiismeretére hallgatott, másodszor is elítélték, s a Kádár-korszak kétszeres elítéltjeként szabadult. Családja tönkrement, koldusszinten tengette életét. Hamvait végakarata szerint az egykori szülőházához közeli felsőcsernátoni régi temetőben helyezték el – olvashatjuk életrajzában, amelyet Fetés András adatai alapján néhai Sylvester Lajos állított össze. Szülőfaluja, Csernáton község 2007-ben állított méltó portrészobros emléket a felsőcsernátoni Bod Péter Általános Iskola előterében (Vetró András szobrászművész alkotása). Hősök voltak, akik a barikádon fegyverrel harcoltak, de hősök azok is, akik azzal álltak ki a diktatúra ellen, hogy hűek maradtak hivatásukhoz, amelyre felesküdtek – olvasták a szoboravatón Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnökének üzenetét.
Rákossy Károly ny. lelkipásztor
Ebből a családból való volt 1882-ben Rákosi András felsőcsernátoni bíró. A felsőcsernátoni családi ág egyik képviselője Rákossy Károly nyugalmazott maksai református lelkipásztor, akinek lelkészi tevékenysége mellett kiemelkedő és örök hagyatéka a maksai református templom régi (1766) kazettás mennyezetének újrakészíttetése a régi motívumok alapján (2001).
A legifjabb Rákossyak (családi kép)
A családot fia, Rákossy Zoltán magyarpéterlakai református lelkipásztor és három gyermeke, Dávid, Máté és Ráhel Janka képviseli.