A Moldovai Köztársaság déli részén fekvő Cimișlia járással készül testvérmegyei szövetséget kötni Háromszék. Kovászna Megye Tanácsának meghívására háromtagú küldöttség látogatott Sepsiszentgyörgyre a román kultúra napján.
A vendégeket a megyeházán fogadta tegnap Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, és ott voltak a kapcsolat kezdeményezői, a román tanácstagok, akik ma Kovászna városába kísérik a küldötteket.
Tamás Sándor bemutatta a megyét, majd Mihai Olărescu, Cimișlia Járás Tanácsának elnöke nyújtott betekintést az általa vezetett közigazgatási egység jellegzetességeibe. A sztyeppén elterülő járásban a lakosság fő foglalatossága a mezőgazdaság és szőlészet. Nagyon finom boraik vannak, ecsetelte az elöljáró, hozzátéve, hogy borásznapokat, ezenkívül a szőlő ünnepét, valamint a virágok ünnepét is meg szokták szervezni, ezek hagyományos, országos jelentőségű rendezvények. Ő maga több éven át dolgozott Amerikában, de a honvágy hazahozta. Elárulta, gyakorlati oka nincs a Moldovában való maradásnak, csupán érzelmi. Nagyon sok fiatal elhagyta a hazáját.
Cimișlia járás 60 ezer fős lakosságának 58 százaléka román, avagy moldáv, ahogy többen magukat nevezik – jegyezte meg az elnök –, 30–35 százaléka orosz, 8 százaléka cigány, a többiek ukránok, bolgárok, gagauzok és mások. Soknemzetiségű közigazgatási egységről van szó, ahol mindenki beszéli a román és az orosz nyelvet, sokan már az angolt is. Lapunk érdeklődésére Mihai Olărescu elmondta: kétnyelvű, sőt, sok esetben háromnyelvű – román, orosz, angol – feliratokat, táblákat használnak. Korábban a román mellett az orosz is hivatalos nyelv volt, jelenleg nem az, de mindenki beszéli azt.
Mindkét elnök elmondta, hogy kulturális és gazdasági kapcsolatokat szeretnének kiépíteni egymással. A moldovai küldöttség tegnap esti programjában szerepelt az Árkosi Kulturális Központban szervezett román kultúra napi ünnepségen való részvétel.
Kovászna Megye Tanácsa tavaly szándéknyilatkozatot írt alá a moldovai Cimișlia járással, valamint az autonómiájáról és multikulturalitásáról híres Dél-Tirollal való testvéri együttműködési megállapodás kötéséről. Tamás Sándor reményét fejezte ki, hogy három hónapon belül megköthetik a szerződéseket.