Sok százra duzzadt a századok alatt a lécfalvi gyökerekkel rendelkező és széles körben ismert Gyárfás család tagjainak száma. Mára azonban annyira megapadt, hogy az ősi fészekben ki is halt ez a régi nemes família. Hogy ki volt a Gábor Áron halála Kökösnél című monumentális festmény szerzője, azt a művészetrajongók tudják és ismerik, személye azonban a nagy família sepsiszentgyörgyi ágazatából származik. A család fel- és lemenőinek néztünk utána, azok történetének, akik a festőművész porait őrző sírboltot gondozzák és emléklét őrzik.
Egy lécfalvi Gyárfás Antal neve már 1550-ben megjelenik a Székely Oklevéltár egyperes okiratában – tudtuk meg annó dacumál néhai dr. Imreh Barna genealógustól. Bethlen Gábor fejedelemtől címeres nemesi oklevelet kaptak 1609-ben, az írásunkhoz mellékelt remekmű címer pedig Keöpeczi Sebestyén József címerművész keze munkáját dicséri. A család felmenői felelős posztokat töltöttek be, törökországi fejedelmi követek voltak, királybírók, a kuruc és a negyvennyolcas harcok résztvevői, többen áldozatai.
Gyárfás Jenő: Önarckép
A XVII. század második felében nősült Sepsiszentgyörgyre lécfalvi Gyárfás Pál. Ő alapította meg a család idevalósi ágát, melynek táblázatát Révay Pál néhai vártemplomi református lelkész 1902-ben állította össze (e sorok írójának gyűjteményében). A család idősebb ágából származik Gyárfás Győző (1855–1812), városunk királyi főmérnöke, számos létesítmény és közlekedési útvonal tervezője, építtetője, de az ő nevéhez fűződik az eresztevényi Gábor Áron-obeliszk felállítása is.
Édesapja, Gyárfás Lajos (1815–1896) fegyházban raboskodó negyvennyolcas honvédszázados, városi főjegyző volt. A festőművész Gyárfás Jenő (1859–1925) családi ága fiatalabb. Édesapja, Gyárfás Sámuel Mikó-tanodai tanító, érdemrenddel kitüntetett negyvennyolcas székely lovas százados, városi pénztárnok és főjegyző volt. Ő építette a vártemplomi temetőben levő Gyárfás-sírboltot. Felesége, a festőművész édesanyja, Császár Julianna városunk nagynevű polgármesterének, Császár Bálintnak volt a testvére. Sámuel édesapja, Gyárfás Áron (1783–1833) a székely huszárezred trombitása volt. Vártemplomi sírkertben levő emlékköve veszélyben van, megmentésre szorul.
A Gyárfás kislányok (családi képek)
Több emberöltő választja el ezt az ágat a festőművész közvetlen felmenőitől, akinek fiatalon elhalt Ferenc testvére is tehetséges volt, húga pedig – Etelka, Horváth Sándorné – a sepsiszentgyörgyi kökényes-pataki Horváth tanárok édesanyja. Az 1901-ben született Gyárfás Endre két fiúgyermekével, Gyárfás Jenővel (1947) és Gyárfás Lajossal (1950) folytatódik ez a család. Lajosnak egy fia van, László (1976), Jenőnek pedig kettő: Gyárfás Jenő (1974) mérnök és Gyárfás Oszkár (1980). A két testvércsalád esetében a kontinuitást, a Gyárfás nevet és a géneket öt kiskorú kislány viseli: Gyopár, Zsolna, Rózsa (akik szüleikkel, nagyszüleikkel a Gyárfás-emlékházban laknak), továbbá Fruzsina és Abigél.