Mikó Imre Jogvédő SzolgálatSzaporodó sérelmeink

2020. március 7., szombat, Közélet

Évről évre vaskosabbá válik a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat romániai magyar jogsérelmeket összesítő jelentése, egyre tudatosabbak vagyunk jogainkat illetően, ám a támadások száma is nő.

Minden évben elkészül a romániai magyarság közérzetét elemző jelentés angol nyelven, célja tájékoztatni a nemzetközi közvéleményt a közösséget érintő diszkriminációról – mondta el Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat igazgatója. Külképviseletekre, nemzetközi szervezetekhez juttatják el a dokumentumot, az országjelentések nyilvánosságra hozatala előttre időzítik megjelenését, és tapasztalatuk szerint többen fel is használják adataikat.

Az elmúlt esztendő termése gazdag és a gondok között sok az ismétlődő – mondta el Benkő Erika. Továbbra sincs előrelépés a kétnyelvű táblák ügyében, leszedik a magyar feliratokat, az állam nem hajlandó magyarul is kommunikálni, tiltják a székely, illetve a város- és megyezászlók használatát, a magyar gyermekek nem kapnak lehetőséget, hogy jól megtanuljanak románul, de akadályokba ütközik a székelység történelmének oktatása is, a magyar oktatási intézmények működtetése (marosvásárhelyi katolikus iskola, MOGYE), továbbra sincsenek magyar feliratok a gyógyszereken, sőt, immár „terroristákat” is gyártottak nekünk és ez a kifejezés nemzetközi fórumokon igen súlyosan hat.

Jelentésükben nagy teret szenteltek a gyűlöletbeszédnek, ez él és virágzik nemcsak a közösségi médiában s a központi román sajtóban, de politikusok sem riadnak vissza a magyarság elleni uszítástól, példaként Mihai Tudosét, illetve Traian Băsescut említette. „Örökzölddé” kezd válni a gyűlöletbeszéd a sportban. Jó hír viszont, hogy feljelentéseik nyomán az Országos Audiovizuális Tanács és a Diszkriminációellenes Tanács számos bírságot rótt ki. Új fejezetként került a dokumentumba az úzvölgyi temetőrombolás, részletesen leírják a történteket és folyamatosan tájékoztatják a nemzetközi közvéleményt a fejleményekről, de benne van az is, hogy a kommunista rendszer által egykor államosított ingatlanok, területek visszaszolgáltatása szintén etnikai szempontok miatt nem teljesedhet ki.

Benkő Erika elmondta, nem csak a jogsérelmeket jelzik, hanem javaslatokat is megfogalmaznak a magyarokkal szembeni romániai diszkrimináció visszaszorítása érdekében.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 549
szavazógép
2020-03-07: Jegyzet - László Zsuzsa:

Hét ágra süt a nap (Kármentő)

Hét ágra süt a nap, végre kászálódunk kifelé a több hónapos sötétségből. Folytatnám tovább a gondolatmenetet, de eszembe ötlik egy kérdés. Hoppá, mit is jelent ez, miért mondjuk? Hogy hét ágra süt a nap. És hogyan is írják helyesen? Külön? Egybe? Mondjuk, ilyesminek többször is utána kell néznem, és vannak egyéb helyesírási elbizonytalanodásaim is, pedig isten bizony! remek magyartanáraim voltak. Aztán mégis...
2020-03-07: Máról holnapra - Mózes László:

A kisemmizés mesterei

Magyar nyelvű orvosképzés terén nem ígér változást Leonard Azamfirei, az átkeresztelt MOGYE régi-új rektora, aki e napokban szerezte meg harmadik mandátumát. Noha a tanügyi törvény értelmében e tisztség csak kétszer tölthető be, hét leleményes rektor – köztük a marosvásárhelyi is – kiskaput talált: 2018-ban néhány hétre felfüggesztették mandátumukat azért, hogy külföldi körúton vehessenek részt, ezáltal szerintük nem teljesedett ki a második megbízatásuk, s következhet a harmadik.