A kijárási tilalom, a hatvanöt éven felüliekre vonatkozó szigorú elÅ‘Ãrások bevezetése pánikot keltett a tejtermelÅ‘ gazdák körében. Sokan úgy vélték: a tilalom miatt nem tudják az átvevÅ‘központokban leadni a tejet. Mostanra tisztázódott a helyzet, nem tilos a csarnokba kijárni. Az elÅ‘Ãrások betartásával mindenki nyugodtan viheti leadni a megtermelt tejet.
A Kovászna Megyei Szarvasmarha-tenyésztÅ‘k Egyesülete – a leginkább tejtermelÅ‘ gazdákat tömörÃtÅ‘ megyei civil szervezet – közleményben fordult a gazdákhoz: a fiatalabb nemzedék álljon ki a bajban az idÅ‘sebb gazdák mellett, segÃtsen a tej napi leadásában. Sepsibodokon komolyan vették a felhÃvást a fiatalok, a mai napig segÃtik az idÅ‘sebbeket a tej leadásában – mondta el érdeklÅ‘désünkre a helyi gazdaszervezet vezetÅ‘je, Jákó Tibor, aki a Kovászna Megyei Szarvasmarha-tenyésztÅ‘k Egyesületének megbÃzott elnöki teendÅ‘it is ellátja. IdÅ‘közben megoldódott a hatvanöt év feletti tejtermelÅ‘ gazdák gondja, a tejleadás idejére bármikor kimehetnek az utcára – mondta Jákó Tibor. Megyeszinten sincsenek gondok, a kifizetések is napirenden vannak, igaz, a tejet különbözÅ‘ áron veszik át a tejfeldolgozók, bizonyos kritériumok figyelembevételével – fűzte hozzá.
Csutka Attila, a Gidófalvához tartozó Étfalván működÅ‘ Roby tejfeldolgozó tulajdonosa több tejcsarnokot is működtet a környezÅ‘ településeken. Több mint kétszáz gazdától veszik át a tejet, egyÂelÅ‘re nincs gond a tej leadásával, átvételével. Minden intézkedést megtettek a járvány terjedésének megfékezésére. A tejcsarnokok elÅ‘tt megjelölték az ajánlott távolságot jelzÅ‘ biztonsági vonalat, a csarnokokban dolgozók védÅ‘maszkot, kesztyűt viselnek és folyamatosan fertÅ‘tlenÃtenek – mondta el Csutka. A beszállÃtóknak igazolást állÃtottak ki, segÃtettek kitölteni a nyilatkozatokat, a rendÅ‘rség is ismeri a tejtermelÅ‘ gazdákat, közlekedésükkel Ãgy nincsenek gondok. Az utóbbi periódusban nÅ‘ni kezdett a leadott tej mennyisége, ez annak is az eredménye, hogy a tehenek többsége leborjazott, egyre több a fejhetÅ‘ szarvasmarha. A sepsiszentgyörgyi tejgyár, amely átveszi a begyűjtött tejet, idÅ‘ben fizet. A gyár viszont arról hÃres, hogy nagyon komolyan veszi a minÅ‘ségi követelményeket, sajnos, ez nem tükrözÅ‘dik arányosan a tej árában is – mondta Csutka. Nem panaszkodhat az üzeme által előállÃtott sajt forgalmára sem. Egy Kovászna megyei cég veszi át a megtermelt teljes mennyiséget – mondta a tejelÅ‘ tehenekre szakosodott farmot is működtetÅ‘ gazda.
Farkas Sándor Vargyason működtet tejcsarnokot. Tudomása szerint a faluban nincs fertÅ‘zött lakos, vannak azonban karanténban lévÅ‘ személyek. A fiatalok segÃtik a tejleadásban az idÅ‘sebbeket, legtöbb esetben családon belül oldják meg ezt a problémát. De mezÅ‘gazdasági termékek, Ãgy a tej értékesÃtése céljával, kortól függetlenül kijárhatnak az idÅ‘sebbek is – mondta Farkas, aki a Kovászna Megyei Szarvasmarha-tenyésztÅ‘k Egyesületének ErdÅ‘vidékért felelÅ‘s alelnöke, tejelÅ‘ és húsmarhák tenyésztésével foglalkozó gazda.
Farkas elmondta, a csarnokban összegyűjtött tejet egy brassói tejgyár szállÃtja el, nincsenek gondok a kifizetésekkel, a felvásárló a legrosszabb idÅ‘kben is naprakészen fizet.
Hamarosan a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete által működtetett falugazdász-hálózat munkatársai is felkeresik a tejcsarnokokat. 2020-as falinaptárokat adnak át a csarnokosoknak, ezeket a tejtermelÅ‘k ingyen kaphatják meg. Ugyanakkor egy űrlap kitöltésére is kérik a szarvasmarhatartókat, ez a székelyföldi gazdakataszter összeállÃtásához szükséges adatok összegyűjtéséhez kell. Ezek az adatok a továbbiakban a régió agrárstratégiájának felállÃtásához is nélkülözhetetlenek. Az elérhetÅ‘ségek begyűjtése, a gazdaság struktúrájának megismerése által a falugazdászok a megfelelÅ‘, célirányos információkkal – pályázatok, törvénykezés, piaci változások stb. – láthatják majd el a különbözÅ‘ ágazatokban tevékenykedÅ‘ mezÅ‘gazdászokat.