Az Egészségügyi Minisztérium még nem közölte a kórházakkal, milyen besorolás alapján kell működniük a sürgősségi állapotra vonatkozó szabályozások május 15-i változása után. Még nem világos, hogy azok az intézmények, amelyekben jelenleg koronavírussal fertőzött, illetve fertőzés-gyanús pácienseket kezelnek, hogyan válnak egyik napról a másikra vegyes kórházakká, ahol a járvánnyal nem kapcsolatos eseteket is ellátnak, vagy ez a feladat továbbra is a háttérkórházakra hárul. Ilyen kérdések foglalkoztatják a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Sürgősségi Megyei Kórház vezetőségét is, ahol a pénteki jelentés szerint ötvenegy fertőzöttet kezelnek.
Negyvenegy koronavírussal fertőzött beteget a COVID-osztályon ápolnak, közülük nyolcan tünetmentesek, szintén nyolcan tüdőgyulladásosak és közepesen súlyos esetként tartják őket számon, a többi huszonöt páciensnél a betegség enyhe formáját jegyzik – tájékoztatott dr. Roșu Mátyás. A megyei kórház orvos igazgatója elmondta, két páciens intenzív terápiára szorul, állapotuk kritikus, mesterséges lélegeztetésre azonban nincs szükségük. A fertőzötteket ellátó nőgyógyászati osztálynak is van egy páciense: az ötvenhét éves Kovászna megyei nő a sürgősségen keresztül került a brassói kórházba, onnan kivizsgálás és tesztelés után, petefészek-daganat gyanújával utalták vissza Sepsiszentgyörgyre, ahol további vizsgálatok alapján döntik el, hogy sor kerül-e műtéti beavatkozásra vagy előbb megvárják, amíg a fertőzésből meggyógyul. Hét sebészeti és egy ortopédiai esetet Brassóból utaltak át, mivel az érintettek koronavírus-tesztje pozitív. Velük együtt ötvenegy fertőzöttet látnak el (utóbbiakat más felületen). A múlt héten keddtől péntekig a sepsiszentgyörgyi megyei kórházban két Brassó megyei fertőzött elhunyt, őket a szomszédos megye vonatkozó statisztikájában tartják számon. A gyanús esetek száma nyolc, mindannyian felnőttek.
Egy olvasói panasz nyomán feltett kérdésünkre András-Nagy Róbert kórházmenedzser elmondta, a TBC- és tüdőgyógyászat jelenleg a fertőző kórház harmadik szintjén működik, külön részlegen látják el a TBC-betegeket és külön a járvánnyal nem összefüggésbe hozható más tüdőgyógyászati eseteket. Szintén újságírói kérdésre válaszolva a kórházvezető leszögezte, arra vonatkozó felhívásuk, hogy a fertőzéstől való félelmében a lakosság ne halogassa a kezeléseket, sürgős vizsgálatokat, mert ezzel csak ronthatnak állapotukon, nem arról szólt, hogy a betegek rohamozzák meg a megyei kórházat, hanem azt javasolták, akinek szüksége van rá, ebben az időszakban is forduljon orvoshoz. A járvány idejére pontosan szabályozott a betegforgalom, a 112-es sürgősségi hívószámon mindenkit oda irányítanak, ahová az eset tartozik, egy vakbélgyulladást Kézdivásárhelyre, egy infarktust Brassóba – szögezte le a menedzser. Nem választás kérdése, hogy kit hol látnak el, amíg a megyei kórház a fertőzötteket kezeli, a környező kórházak veszik át a más jellegű sürgősségi eseteket – mondotta.
Elméletileg készülnek a május 15-i átállásra – ha lesz ilyen –, várják a szabályozást a minisztériumtól, addig is belső egyeztetések zajlanak arról, hogy mit hogyan lehet átszervezni.