Orosz–magyar kapcsolatokMagyar kutató űrhajósról is tárgyaltak

2020. június 24., szerda, Világfigyelő

Moszkvában tárgyalt tegnap Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere. Tárgyalópartnerei között szerepelt Dmitrij Rogozin, a Roszkoszmosz vezérigazgatója, Mihail Murasko egészségügyi miniszter, a magyar–orosz kormányközi bizottság új orosz társelnöke, Gyenyisz Manturov ipari és kereskedelmi miniszter, Alekszandr Valentyinovics Novak energetikai miniszter, valamint a Transmashholding vezérigazgatója, Kirill Lipa és a cég elnöke, Andrej Bokarjev.

Megszületett a kereskedelmi megállapodás arról, hogy idén október és jövő október között összesen 4,2 milliárd köbméter gázt vásárol Magyarország a Gazpromtól – közölte Szijjártó Péter.

Célkitűzésük az, hogy egy háromszor ötéves hosszú távú megállapodást tudjanak kötni, amelyből minden ötödik év végén ki lehet szállni. Ez biztosítja a hosszú távú ellátást és azt is, hogy ha közben adódnak jobb lehetőségek vagy változik a nemzetközi energiapiac, akkor újra lehessen tárgyalni a megállapodást, vagy ki lehessen abból szállni – fogalmazott.

A tárcavezető közölte, hogy az űrkutatási együttműködés fejlesztése tekintetében a politikai szándék mindkét oldalról egyértelmű. Az orosz–magyar együttműködésben szeretnék folytatni azt a három nagy kutatási projektet, amelyben magyar cégek, ipari vállalatok és tudósok technológiai hozzájárulása már most is komoly mértékű. Az elkövetkezendő négy-öt évben ezek a technológiai fejlesztések elérnek odáig, hogy a műszereket fel lehet majd vinni kutatási céllal a nemzetközi űrállomásra. Egyértelműen az a cél, hogy ezeket a műszereket a Nemzetközi Űrállomásra eljuttató csapatban legyen magyar kutató űrhajós is – hangsúlyozta Szijjártó.

Rámutatott, hogy új lehetőséget nyithat meg a kétoldalú együttműködésben a koronavírussal szembeni oltóanyag és terápia kutatása iránti törekvés, mert mindkét ország sikeresen védekezik a járvány ellen. Emlékeztetett rá, hogy az egészségügy, főleg a gyógyszeripar területén a kapcsolatok a két ország között eddig is rendkívül fejlettek voltak, a magyar export több mint egyötöde gyógyszeripari termékekből áll.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 555
szavazógép
2020-06-24: Belföld - :

Iohannis megkapja a Nagy Károly-díjat (Magyarellenes megnyilvánulásai ellenére)

Klaus Iohannis, Románia államfője megkapja az Aacheni Nemzetközi Nagy Károly Díjat. Erről Jürgen Linden német szociáldemokrata politikus, Aachen város volt polgármestere, a Károly-díj bizottságának szószólója értesítette a díj átadása ellen tiltakozó Bencsik Jánost, Magyarország független parlamenti képviselőjét. Bencsik elfogadhatatlannak tartja, hogy ezt a rangos európai díjat olyan politikus kapja, aki kisebbségellenes megnyilvánulásaival és soviniszta gyűlöletkeltéssel vált hírhedtté.
2020-06-24: Világfigyelő - :

Eredménytelen tárgyalás (Nukleáris leszerelés)

Nem volt kézzelfogható eredménye az Egyesült Államok és Oroszország között Bécsben lezajlott újabb nukleáris leszerelési tárgyalásoknak. A két nagyhatalom az utolsó nagyszabású nukleáris leszerelési megállapodás, az Új START szerződés esetleges meghosszabbításáról tárgyalt az osztrák fővárosban. A hétfőn kezdődött, több mint tíz órán át tartó tárgyalásokon az Egyesült Államokat Marshall Billingslea, az amerikai elnök különmegbízottja, Oroszországot Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes képviselte.