Tegnap újból megnyitotta kapuit a párizsi Louvre, amely március közepén zárt be a koronavírus-járvány miatt. A világ leglátogatottabb múzeuma szigorú egészségügyi előírások mellett a tárlatok mintegy hetven százalékán fogad ismét látogatókat.
A járvány miatti bezárás több mint 40 millió eurós bevételkiesést okozott a Louvre-nak – közölte Jean-Luc Martinez, a múzeum igazgatója, aki szerint az intézmény három évig pénzügyi nehézségekkel fog küzdeni. „A közönségünk nyolcvan százalékát elveszítjük. A látogatóink háromnegyede külföldi. Jó, ha a közönség 20–30 százaléka visszatér a nyáron, naponta maximum 4 és 10 ezer közé várjuk a látogatók számát” – jelezte múlt heti sajtótájékoztatóján az igazgató. Ezért egyelőre attól sem kell tartaniuk a látogatónak, hogy esetleg nem engedik be őket a tömeg miatt, mint ahogy az egyes nyári napokon történni szokott.
A kiállítótér hetven százaléka, mintegy 45 ezer négyzetméter látogatható hétfőtől. A legnépszerűbb termek, így az egyiptomi gyűjteményt bemutató szárny is megnyílt.
A legtöbb nagy múzeumhoz hasonlóan interneten előzetes foglalás ajánlott a Louvre látogatásához, de az igazgató szerint érdemes helyben is próbálkozni a bejutással, mert maradnak még üres idősávok. A június 15-én elindított internetes rendszerben az első tíz napban 12 ezer belépőjegyet vásároltak, elsősorban júliusra. Az intézményben kötelező a maszkviselés, és az előre meghatározott útvonalakon kell a látogatóknak haladniuk, hogy minél kevesebb ember útja keresztezze egymást. Aki egyszer kijött a múzeumból, már nem mehet vissza, és egyelőre sem a ruhatár, sem a múzeumi kávéház nem tart nyitva.
A Mona Lisa előtt továbbra is engedélyezett a szelfizés, de csak a matricával megjelölt helyekről, hogy ne alakuljon ki lökdösődés a Louvre legnépszerűbb alkotása előtt. A Louvre rövidebb, úgynevezett felfedező útvonalakat is megnyit, amelyek ingyenesen és előzetes foglalás nélkül végigjárhatóak a múzeumban, a fiatal közönségnek pedig ingyenes tárlatvezetéseket ajánlanak. Ezek célja a látogatók visszacsalogatása a múzeumba.