Egy tapasztalt és két pályakezdő önkormányzati képviselőjelölt bemutatkozásával folytatta az RMDSZ a helyhatósági választások kampányát, tegnap délután Kiss-Bartha Annamária, Zsigmond József és Lakatos László ismertette a sepsiszentgyörgyi képviselő-testületben végrehajtandó terveit.
Kiss-Bartha Annamária közgazdász mesteri dolgozatát agrártudományokból írta angol nyelven, Kolozsvárról hazatérve egy mezőgazdasági vállalkozás társvezetőjeként tevékenykedik. Mint mondta, mindenkinek saját döntése, hogy tesz-e valamit családjáért, közösségéért, vagy passzív szemlélője marad a körülötte zajló történéseknek – ő pedig a tenni akarást választotta. Az önkormányzatban a gazdaság terén szándékszik kifejteni tevékenységét, céljának tartja a meglévő vállalkozások fenntartását, a fiatalok itthon marasztalását. Jó ötletnek tartaná egy tárolóközpont létrehozását, ahová a termelők bevihetnék a helyben megtermelt élelmiszert, illetve ez nagyban segítene a lakosságnak, hogy a helyi termelők termékeihez hozzájussanak. Támogatná egy ifjúsági szakképző központ létesítését, ha a fiatalok itthon boldogulnának, annak nem csak gazdasági hatása lenne, de szüleiket is segítenék, illetve közösségteremtő és közösségmegerősítő hatása is lenne jelenlétüknek.
Zsigmond József Kolozsváron tanult politológiát, majd Budapesten mesterizett szociológiából. Két mandátuma a helyi tanácsban nem maradt nyomtalan: nevéhez több kezdeményezés fűződik, többek közt az egyetemiösztöndíj-program meghonosítása és az oktatásfejlesztési központ kialakítása. Következő mandátumában a családbarát város kiépítéséhez szándékszik hozzájárulni, elképzelését három pillérre alapozná: Sepsiszentgyörgy váljon okosvárossá, azaz egy mobiltelefonról minden ügyintézés végrehajtható legyen; a családbarát kártya lehetőségeinek fejlesztése; és hogy mindezt magyarul is meg lehessen tenni, mert, mint mondotta, bár Sepsiszentgyörgy élen jár a kétnyelvűség terén, még van azért tennivaló. Emellett a fiatalságot jobban bevonná a döntéshozatalba, ennek érdekében egy diákparlament felállítását javasolja, amely összefogná az iskolai diáktanácsokat, és amellyel konzultálhatna adott esetben a városi képviselő-testület.
Lakatos László közgazdászt, a Székely Hírmondó terjesztési és lapigazgatóját a Háromszéki Ifjúsági Tanács (HÁRIT) javasolta a képviselő-testületbe. Röviden felvázolt elképzelései: olyan gazdasági és infrastrukturális környezet megteremtése, amely vonzaná az elvándorolt, de hazatérni vágyó fiatalokat; számukra lakhatási körülmények biztosítása; bicikliutak építése az autós forgalom csökkentése érdekében; a szakoktatás támogatása.