Színjátszással csökkenthető a hajléktalanok száma

2008. október 22., szerda, Magazin

Művészetterápiával segíti a hajléktalanok társadalomba való visszailleszkedését a Magyar Vöröskereszt budapesti szervezete. Az új módszertani eljárással 2001-ben kezdett el foglalkozni a szervezet, amikor megalapította a madridi úti hajléktalanszállón a hajléktalanokból álló AHA Színpadot (A HAjléktalanok színpada).

A cél az volt, hogy a társulat a művészet eszközeit felhasználva értékelhető produkciót hozzon létre. Az amatőr színpad 2002-ben debütált, máig számos rendezvényen lépett fel, és több díjat nyert.

A program sikere abban is mérhető, hogy a 2001 óta 22 főre emelkedett színtársulat tagjaiból nyolcan mára már családban vagy éppen saját fenntartású albérletben élnek, kikerülve az otthontalanok közösségéből. ,,Ugyan a szám nem nagy, mégis úgy véljük, hogy megfelelő módszertani rendszer kidolgozásával a hajléktalanságból kikerült személyek száma tovább nőhet" — fogalmazott Gál Gellért Ákos, a Madridi úti hajléktalanszálló vezetője.

Az AHA Színpad a héten különleges akcióra készül: a Szlovákiából, Hollandiából és Csehországból érkező hajléktalanszínpadokkal közösen az Újpesti Polgári Centrumban angol nyelven viszi színpadra Charles Dickens Karácsonyi ének című művét. Noha az AHA Színpad hajléktalanreintegrációban elért sikere nem vitatható, azonban a művészetterápia használata a hajléktalanok rehabilitációjában Magyarországon nem elfogadott, pedig alkalmazzák azt a drog-, alkoholproblémákkal küzdők esetében is. Ennek oka számos pszichiáter szakvéleménye szerint az, hogy a hajléktalanság nem pszichés betegség. Füsti Molnár Sándor, az AHA Színpad vezetője szerint a hajléktalanság tényleg nem betegség, ugyanakkor tény, hogy sok idő elteltével jelentős önbizalomhiány, depresszió alakulhat ki a hajléktalanokban, amely megakadályozza őket a társadalomba való visszailleszkedésben. A művészet eszközei, a színjátszás alkalmas arra, hogy pozitív visszajelzéseket juttasson el a fedél nélkül maradtak felé, önbizalmukat növelje, megmutassa számukra azt, hogy képesek alkotómunkára, sorsuk jobbítására.

A Magyar Vöröskereszt Budapest Fővárosi Szervezete által működtetett hajléktalanszállókon közel ötszáz fedél nélküli kap ellátást, gondozást. Társadalomba való visszailleszkedésükre több programot dolgozott ki a szervezet. Az AHA Színpad mellett 1997-ben indította útjára rehabilitációs programját, és idén nyitotta meg szolgáltatóházát is, amely hét hajléktalannak ad munkát és lakhatási támogatást, miközben a program résztvevői asztalosnak tanulnak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1322
szavazógép
2008-10-22: Magazin - x:

A Magyar Művészetért Díj

A Magyar Művészetért Díj és az általa megtestesített eszmerendszer célja a Magyarországon és a határokon túl, a messze nagyvilágban is működő-alkotó magyar művészek munkájának megbecsülése, támogatása, díjazása, kiadványokban történő bemutatása-megőrzése, beleértve a posztumusz alkotásokat is. A díjat dr. Gubcsi Lajos alapította 1987-ben.
2008-10-22: Magazin - x:

Harminc évet kapott a kannibál szakács

Harminc év börtönre ítélte egy brit bíróság a kannibál szakácsként elhíresült Anthony Morleyt, aki megölte meleg partnerét, s feldarabolta egyik combját, megfűszerezte, majd olívaolajban kisütötte.