BarótCsak a pénzromlás értékével nő az adó

2020. december 28., hétfő, Közélet

A jövő évi adókról és illetékekről döntött Barót tanácsa. Bár azok csak a törvény által minimálisan megszabott arányban növekednek – ami mintegy 120 ezer lej többletet jelent a város költségvetésében –, a vita nem maradt el; felmerült ugyanis a kérdés, hogy a kereskedelmi célra használt épületekre a magán- és jogi személyeknek ugyanannyi adót kell-e fizetniük vagy sem.

  • A köpeci bányavállalat székhelye után ki fizet adót?. A szerző felvétele
    A köpeci bányavállalat székhelye után ki fizet adót?. A szerző felvétele

A határozattervezet ismertetésekor Benedek-Huszár János polgármester elmondta: nem támogatja az adók növelését, viszont ahhoz, hogy a pénz reálértékét megtartsák, a statisztikai hivatal által megállapított 3,8 százalékos inflációt figyelembe kell venniük. A városvezető hangsúlyozta: a növelés nyomán háztartásonként alig néhány lejjel kell többet fizetni, mint eddig, viszont a városháza számára jelentős összegről van szó. A többletjövedelemből éppen a poliklinika felújítási dokumentációjának összeállításához szükséges 120 ezer lej folyik majd be a városkasszába.

A városvezető ismertette a Bán István által írásban benyújtott módosító javaslatokat is. A független tanácstag úgy vélte, ebben a nehéz időszakban semmiféle módon nem szabad növelni az adókat és illetékeket, szerinte igazságtalan, hogy a kereskedelmi célra bérbe adott ingatlanok után a magánszemélyeknek hatszor kevesebbet kell fizetniük, mint a jogi személyeknek, ezért azt javasolta, mindkét kategóriának az ingatlan felértékelési értékének egy százalékát kelljen adóznia.

A polgármester szerint a baróti adózás nem ró vállalhatatlan nehézséget senkire, sőt, azt lehet mondani, az adók mértéke a legtöbb tekintetben ugyanannyi, mint a többi székelyföldi önkormányzatnál. A módosításnak akkor látná értelmét, ha az érintettek a rendelkezéseket megpróbálnák kijátszani, azaz cégvagyonból magánvagyonba helyeznék át az épületet csak azért, hogy kisebb legyen a kötelezettségük. Az adóosztály adatai viszont azt mutatják, csak 85 magánszemélynek van kereskedelmi célra kiadott ingatlanja (azok értéke 7,6 millió lej, és 15 629 lej adót fizetnek utánuk), a cégeknek viszont 33,58 millió lej értékben 211 épületük van, amelyek után 405 ezer lej adót fizetnek. Az esetek nyolcvan százalékában nem is lehetne a tulajdont átadni, mert azok állami vállalatok, közbirtokosságok, multinacionális cégek, egyházak és részvénytársaságok kezében vannak – mondotta.

A polgármester szavait Dombi Réka Hilda jegyzőnő egészítette ki, mondván, hogy az infláció mértékének adókba és illetékekbe való beépítése valójában nem a testületen múlik, hanem törvény kötelezi erre az önkormányzatot.

Bán István a tanácstagok előtt is javaslatai elfogadása mellett érvelt: azért nem jönnek a vállalkozók Barótra vagy mennek el onnan – és utalt a görög tejfeldolgozóra, az Olympus Rt. évekkel ezelőtti távozására –, mert az önkormányzat nem segítette az infrastruktúra kiépítésével, és adókkal terheli őket. Benedek-Huszár János visszautasította a vádakat, mondván: Baróton még kicsinek számítanak az adók – alig néhány napja Székelyudvarhelyen húsz százalékkal emelték a közterheket –, illetve ha azokat elengedik, éppen a versenyképességüket rontják, hiszen nem lesz miből a Bán által is hiányolt közművesítéseket végrehajtani.

A Bán István által javasolt módosításokat egyedül az előterjesztő támogatta, Zsombori Csaba (független) és Szabó Péter (RMDSZ) tartózkodott, az EMSZ-frakció, illetve az RMDSZ többi tanácstagja viszont elutasította azokat. Az előterjesztés eredeti formájában való elfogadását viszont Bán Istvánon kívül mindenki megszavazta, úgyhogy az lépett érvénybe.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2020-12-28: Közélet - Nagy D. István:

Bőven akad tennivaló (Utcafórum Jakab István Barnával)

Több mint két hónapja tölti be Kovászna Megye Tanácsa alelnöki tisztségét Jakab István Barna, a vidombáki reptér volt projektmenedzser-helyettese. Az alelnök múlt szombaton karácsonyi utcafórumra hívta Sepsiszentgyörgy lakóit az Erzsébet parkba, amely során kötetlenebb közegben nyílt lehetőség az ötletek, elképzelések, elvárások megfogalmazására, megvitatására. Jakab István Barna eddigi tapasztalatait, elképzeléseit is részletezte lapunknak, valamint a rábízott feladatokkal kapcsolatos kérdéseinkre is válaszolt.
2020-12-28: Máról holnapra - Farkas Réka:

Új kezdet, új remény?

Új kormányt hozott az angyal Romániának, mely új reményt, esélyt is jelenthetne e sokféle nyavalya sújtotta országnak, ám egyelőre több a kérdőjel, mint a megnyugtató válasz. Négy évvel ezelőtt a választásokat fölényesen megnyerő szociáldemokraták hasonló lelkesedéssel, derűlátással, hatalmas tervekkel, ígéretekkel lendültek munkába, aztán láttuk az eredményt. Sok a hasonlóság és sok a különbség is a két kezdet között. Egyik sem biztató…