Négy háromszéki és egy kolozsvári cég képviselőjével egyenként 100 ezer eurós vissza nem térítendő finanszírozásról kötött támogatási szerződést Kovászna Megye Tanácsa az Európai Unió Social Economy Start Up gazdaságélénkítő programja keretében. További két vállalkozást támogatnak hasonlóképpen.
A helyi közösség és a gazdaság fejlődését összekapcsoló európai uniós projekt tizenhét nyertes vállalkozásából két kézdivásárhelyi, egy sepsiszentgyörgyi, egy csernátoni, két kolozsvári és egy botoșani-i cég elindításában és működtetésében vállalt szerepet a megyei önkormányzat az Aktív Polgárság Erőforrás Központtal és a Szociális Innovációért Egyesülettel közösen – áll a megyeháza közleményében. A program felelősei Jakab István Barna, a megyei tanács alelnöke és Tóth Szabolcs Barnabás, a megyeháza társadalmi kapcsolatokért felelős irodájának vezetője.
„Kovászna Megye Tanácsa több mint 2 millió lejt hív le a programra az uniótól a vállalkozások támogatására. Prioritásként kezelik a szociális háló fenntartását és erősítését, mely nemcsak törvény adta feladatunk, hanem emberi-lelki kötelezettségük is” – fogalmazott Tamás Sándor tanácselnök, hozzátéve: a koronavírus-járvány árnyékában hiánypótlók az újonnan létrehozott cégek, melyek innovatív megoldások révén bővítik a szociális szolgáltatásokat, ötvözve a társadalmi elvárásokkal.
A szociális-társadalmi vállalkozások lényege, hogy az emberi erőforrásba fektetnek, a profit 90 százalékát pedig visszafordítják a tevékenységre. A hároméves futamidejű pályázatban részt vevő cégeknek az üzleti tervben rögzített feltételeknek megfelelően öt alkalmazottjuk lesz, közülük kettő hátrányos helyzetű.
A kézdivásárhelyi Erőss Sándor a Kreakids – Rekreációs és kreatív fejlesztési központ működését gondolta újra. A műhelymunkák oktatási, művelődési és művészeti ténykedéseit dizájn, ruhatervezés, rajzolás és animációs tevékenységek képezik olyan 4–18 éves gyermekek számára, akik a különböző kreatív művészetek területén kívánnak dolgozni. A célcsoportot szociális védelmi rendszerből származó gyermekek jelentik.
A csernátoni Szőcs Ilona Caterev vállalkozásával tulajdonképpen tovább bővíti az évekkel ezelőtt elkezdett szociális-társadalmi tevékenységét. A helyi alkalmazottakkal működő, rendezvényszervező és vendéglátóipari szolgáltatásokat nyújtó cég az elkövetkezőkben meleg ebédet készít és szállít húsz kedvezményezettnek hétköznapokon, hétvégén élelmiszercsomagokat juttat hét rászorulónak. Az érintettek a társadalom peremére szorultak, idős emberek, nehéz helyzetben levő, gyermeket nevelő szülők.
A kézdivásárhelyi Hodor Levente Campus vállalkozása szálláshely-szolgáltatóként fog működni. Egyedisége, hogy összkomfortos mobil házakat biztosítanak Kézdivásárhely környékén kirándulás céljából a Központi Fejlesztési Régióban élő hátrányos helyzetű családok gyermekeinek. A díjmentes szolgáltatást az év minden szakában igénybe vehetik az érintettek havi öt napra.
Sepsiszentgyörgyön Jövő a fiatalok számára névvel hozott létre tanácsadó, értékelő és mentori tevékenységet végző vállalkozást Lakatos László. Tizenöt tanuló számára biztosít meleg ételt minden tanítási napon, ezáltal motiválva őket tanulmányaik folytatására, emellett pedig speciális képzési és mentori szolgáltatásokat nyújt.
A kolozsvári Lakatos Gheorghe Daniel Livadacamp vállalkozása Magyarpeterd községben, a Tordai-hasadék környékén kempingtípusú szálláshelyeket alakít ki hátrányos helyzetűek számára, tartalmas programokat is kínálva. (sz.)