Adrian Oros mezőgazdasági miniszter visszakozott, és február végén bejelentette: nem lépteti hatályba azt a rendelettervezetet, mely a kisgazdaságokban tartható sertések számát öt főre korlátozta volna. A tárcavezető a kisgazdák nyomásának engedett ugyan, de tervének végrehajtása nem akadt el végleg. A napokban az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Ügynökség állított össze egy újabb, a háztáji gazdaságok sertéstartását korlátozó sürgősségi kormányrendelet-tervezetet.
A tervezet a Sürgősségi intézkedési terv az afrikai sertéspestis felügyeletére, megelőzésére és ellenőrzésére Romániában címet viseli, és a következő linken tanulmányozható: https://agrointel.ro.
A tervezet negyedik cikkelyének első pontjában meghatározzák az országunkban működtethető sertéstartó farmok típusait. Eszerint nem kereskedelmi farmokon, kereskedelmi farmokon lehet sertést tenyészteni, emellett – újdonságként – a vaddisznókat is bevették a körbe, ezeket vadtenyésztők, vadászati komplexumok tarthatják.
A cikkely második pontjának a) bekezdésében kimondják: a nem kereskedelmi, az Országos Állat-megjelölési és Bejegyzési Rendszerben nyilvántartott sertéstenyészetekben legtöbb hat sertést lehet tartani kizárólagosan hizlalásra. A sertések eladását szigorúan tiltanák, csak családi fogyasztásra használhatók fel. Ezekben a gazdaságokban tilos lenne a malacoztatás, a szaporítás. Az új tervezet háztáji gazdaságokra vonatkozó része lényegében megegyezik az agrárminiszter korábbi szándékával, a különbség a létszám: nem öt, hanem hat sertésben állapítják meg a maximális létszámot, ami ugyanúgy, lényeges csapás a kisgazdákra.
A háztáji gazdaságok sarokba szorításának kísérlete annál érthetetlenebb, mivel még mindig érvényben van a 2019-ben hozott 238-as rendelet (olvasható itt: https://lege5.ro), melyben már megszabták a sertéstartó gazdaságok méret szerinti besorolását, illetve az ezekben tartható sertések számát. Az első cikkely első bekezdése vonatkozik a háztáji gazdaságokra. Akkor még „megélhetési” farmnak nevezték, a tartható sertések számát öt főben állapították meg.
Könczei Csaba parlamenti képviselő, az alsóház mezőgazdasági bizottságának tagja meglátása szerint az afrikai sertéspestissel kapcsolatos új előírás érthetetlen. Négy éve van sertéspestis, a kór terjedésének meggátolására hozott jogszabály már érvényben van. Most új készül, s belefoglalták a sertéstenyésztés szabályozását is. A sürgősségi kormányrendeletet nem tárgyalja a parlament, jóváhagyása nélkül léphet érvénybe. Utólag lehet módosító javaslatokat tenni, de addig hatályba léphetnek a korlátozások – magyarázta.
Könczei Csaba elmondta, az új tervezet megjelenése komoly vitákat eredményezett a honatyák között. Az RMDSZ-frakció sem ért egyet vele, az agráriumhoz nem kapcsolódó választottak is ellenzik azt. Jövő hétre az alsóház mezőgazdasági bizottsága elé hívták az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Ügynökség elnökét, a megbeszélést követően fognak többet tudni a tervezetről.
A képviselő azt is elmondta, körvonalazódik egy új törvény megalkotása, mely korrekt módon szabályozná a sertéságazat működését. „Addig is nem a megszorítások, hanem az állatmozgások szabályainak szigorú ellenőrzése jelentheti a sertéspestis elleni védekezés alapját” – húzta alá Könczei Csaba.