A 2005–2016 közötti, nagyon hosszúra nyúlt és a betegek, valamint a személyzet által kínkeservesen megélt építőtelepi hangulat után, amikor a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház főépületének felújítási munkálatai zajlottak, ismét felfordulás uralja Háromszék legnagyobb kórházának egy részét. És miközben a több mint hetvenéves régi épület alagsorában már betontörők zakatolnak, az új sürgősségi épület alapjait öntik, a korszerű műtőkben magas színvonalú beavatkozásokat hajtanak végre. Az építkezés helyszíneit András-Nagy Róbert kórházmenedzserrel jártuk végig.
A belgyógyászat épületének felújítási terve már 2012-ben elkészült, de időközben módosítani kellett és a finanszírozás is késett, ezért tavaly októberben kezdték meg a munkálatokat. Az eltelt esztendőkben változtak a technológiák, növekedtek az építőanyagárak és a munkadíj, de több szempontból változott, bővült a tervezett egészségügyi szolgáltatások köre is, amihez az eredeti tervet hozzáigazították, frissítették – mondta az intézmény vezetője.
A stroke-központ (az agyi vérkeringészavarban szenvedők intravénás vérrögoldó kezelését biztosító egység) létrehozása és működése maga után vonta, hogy létesítsenek egy szubintenzív osztályt a neurológián, ahol azokat a pácienseket tartanák megfigyelés alatt, akiknek nincs szükségük intenzív terápiás ellátásra, de egy-két napig folyamatosan követni kell állapotukat. A belgyógyászati szakágak részlegén elkülönítenek néhány ágyat a krónikus betegek számára, illetve a legyengült idős betegek szervezetfelerősítő ellátására. Rehabilitációs osztályt hoznak létre, ahol a beutalt betegek felépülését segítik mozgásszervi műtétek után, illetve neurológiai vagy más esetekben. Ezekkel a szolgáltatásokkal bővítik a jelenlegi kínálatot, szóban forgó osztályok a felújítás alatt álló régi épület háromszintes, több mint 800 négyzetméteres bővítésében kapnak helyet.
A földszint bal szárnyában fog működni a nefrológia és dialízisosztály a jelenlegi nyolc ágy helyett tizenkettővel, ide alkalmaznak még egy nefrológus szakorvost a meglévő kettő mellé, a másik szárny a szemészeté és a rehabilitációs osztályé. Az első emelet a neurológia osztályé, valamint a szemészet egy része is itt működik, a második emeleten a belgyógyászati szakágak (belgyógyászat, gasztroenterológia, diabetológia, endokrinológia) kapnak helyet, valamint a szemészeti műtő. Utóbbit teljesen felújítják, és új betegútvonalakat alakítanak ki. A két-, három- és négyágyas kórtermek mindenikében lesz fürdőszoba, míg korábban a földszintet öltözők foglalták el, felújítás után az épületet teljes egészében egészségügyi szolgáltatásoknak adják át.
A Kós Károly által tervezett, 1948-ban felavatott régi épület födémén kicserélik a jelenlegi pléhet cserépre, a homlokzat minden korábbi eleme az eredeti vonalakat követi.
Az egészségügyi minisztérium és 10 százalékban a megyei önkormányzat által finanszírozott beruházás összértéke 42 millió lej, a kivitelezési határidő tavaly októbertől számítva tizennyolc hónap, de a munkálatok jelenlegi állása szerint féléves, éves késésre lehet számítani – szögezte le András-Nagy Róbert. Ennek okait sorolta: késett a finanszírozás, a már említett tervmódosítások is befolyásolták a kezdést, a koronavírus-járvány miatt nem lehetett összezsúfolni a betegeket, be kellett tartani a létszámkorlátozást, így nem tudták időben átadni a munkafrontot. Jelenleg csökkentett üzemmódban látják el a régi épületben működő osztályok betegeit, amit lehet járóbeteg-rendelésben, illetve egynapos beutalással oldanak meg – mondotta.
A földszinten szigetelési problémák merültek fel, az egész padlózatot fel kellett törni, mert az alapozás nem volt megfelelő, ezért szivárgott be a víz a falakon keresztül. Itt lesz külső és belső szigetelés is.
Jelenleg a központi rész és a szemészet korábban bővített felülete a munkafront, majd az épület bal szárnyának mindhárom szintje, utoljára a jobb szárny következik.
Új szemlélet a sürgősségi ellátásban
A több mint 700 négyzetméterrel kibővített felületen működő új sürgősségi osztályon lesz sürgősségi intenzív terápiás ellátás, korszerű sürgősségi műtő és röntgendiagnosztikai részleg, mindez könnyíti és gyorsítja az ide érkező esetek ellátását – hangsúlyozza a kórház menedzsere. Nagy, átlátható tereket kívánnak kialakítani, ahol egyszerre követhető minden páciens, külön a felnőtt és külön a gyermeksürgősségen. Jelenleg is működik gyermekgyógyászati ellátás a sürgősségen, két szakorvos fedi le a szolgálatot reggeltől estig, éjszaka a gyermekosztály ügyeletese veszi át a feladatot. Egy új röntgenorvos jelenleg gyermeknevelési szabadságon van, a sürgősségen jelenleg öt rezidens intenzív terápiás orvos dolgozik, tehát nem lesz szakemberhiány az új sürgősségi részlegeken – ecsetelte a kórházvezető.
András-Nagy Róbert azzal indokolta a sürgősségi orvosi képalkotói egység létrehozását, hogy sok esetben a járóbeteg-rendelőből érkező betegeknek, illetve a programált pácienseknek várakozniuk kell, ha egy sürgősségi eset érkezik, felborul a beosztás, de ha a sürgősségi ellátást teljesen leválasztják az akut esetektől, gördülékenyebb lesz a folyamat. A sürgősségen lesz komputertomográf, digitális röntgen és echográf, a meglévő CT-k egyikét helyezik itt el.
Kérdésünkre, hogy ez nem jelenti-e azt, hogy ha a sürgősségi CT-t lefoglalják a sürgősségi esetek, kevesebb vizsgálat jut más páciensekre, a menedzser elmondta, ez nem befolyásolja a vizsgálatok számát, mert nem a géptől, hanem a szakorvosok számától függ, hogy naponta hány vizsgálatot tudnak kiértékelni. Ha több az orvos, meg lehet növelni a rendelési időt a járóbeteg-rendelőben, amúgy a finanszírozási kerettől függnek ezek a számok – mondotta.
A sürgősségi osztály felújítása és bővítése a Regionális Operatív Programban elnyert pályázatból valósul meg, a beruházás összértéke megközelíti a 9,2 millió lejt, amelyből a kórházat fenntartó megyei önkormányzat önrésze közel 2,8 millió lej. Terv szerint a munkálatokat jövő júliusig kell befejezni.
Előkészületben
Folyamatban a kórházudvarra tervezett helikopterleszálló építéséhez szükséges övezeti területrendezési terv engedélyeztetése, csak ennek megépítése után nyitják meg az intézmény Kórház utcai bejáróját a mentőautók számára, de marad a jelenlegi bejáró is. Túljutott bizonyos szakaszokon az elbírálás a járóbeteg-rendelő háromszintes kibővítését célzó pályázat esetében, de még a végső rábólintást nem kapták meg, az új tüdőkórház építésének kezdetét pedig jövő év elejére saccolják, ha az Országos Beruházási Társaság idén kiírja a licitet a kivitelezésre és meg is köti a vonatkozó szerződést – ismertette a további fejlesztési munkálatok jelenlegi helyzetét András-Nagy Róbert.
Hogy mindez még hány esztendőbe telik – mikor nem dübörögnek többé az erőgépek a kórház udvarán, zakatolnak a fúrógépek ugyanabban az épületben, ahol egy másik szárnyban betegeket kezelnek, mikor lehet végigmenni az újonnan kialakított, frissen aszfaltozott járdákon a kórházudvaron –, egyelőre nem tudni, de az biztos, a fejlesztések a háromszéki lakosság jobb egészségügyi ellátását szolgálják. Ha mindez megvalósul, már csak az a kérdés, lesz-e elegendő és jól felkészült szakember. Ez legalább annyira fontos, mint az, hogy a beteg minden támogatást megkapjon egy olyan helyzetben, amikor a megszokottól eltérő környezetben, különleges fizikai és lelki állapotban kiszolgáltatottnak érzi magát.