Erdélyben született, erdélyi kötődésű fiatal magyar képzőművészek alkotásaiból nyílt csoportos tárlat péntek délután a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK), a kiállítás a korábban a Lábas Házban szervezett egyéni tárlatok szellemiségének folytatásaként megálmodott triennálé első kiadása.
Az EMŰK földszinti termét zsúfolásig megtöltő közönséget köszöntő Bordás Beáta, az intézmény vezetője elmondta: Madaras Péter munkatársa az elmúlt években nagy figyelemmel követte az erdélyi fiatal – 25-50 év közötti – képzőművészek munkásságát, kutatása eredményeként egy több mint 130 nevet tartalmazó adatbázis született. A pénteken megnyílt kiállításra – szubjektív válogatás eredményeként – közülük 35 alkotót hívtak meg.
A kiállítást méltató Hosszú Zoltán szobrászművész ismertette, a tárlattal nem csupán az volt a céljuk, hogy bemutatkozási lehetőséget biztosítsanak a képzőművészeknek, hanem hogy egy többé-kevésbé átfogó képet nyújthassanak az erdélyi korszellem különböző képzőművészeti megnyilvánulásairól. Ennek megfelelően a meghívott művészeknek semmiféle tematikus megkötést nem szabtak, az Ösztön címet kapó seregszemle így a korlátok nélküli, szabad alkotásra biztatta a most bemutatkozó alkotókat. És valóban, az egymástól nagyon különböző alkotók és alkotásaik egymással párbeszédben, harmóniában vagy épp ellentétben, de mindenképp egymást erősítve lépnek színre – összegezett Hosszú Zoltán.
A kiállításmegnyitó hangulatát Fekete Zsolt színművész ütőhangszeres játéka tette egyedivé, a Perkucigo című kiselőadás ösztönszerű improvizációként helyben született néhány felolvasott gondolat nyomán.