Hadiárva-találkozó KézdivásárhelyenIdőutazás Iochom István könyvével

2021. október 4., hétfő, Közélet

Kettős ünnepnek adott otthont a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház: bemutatták Iochom István, lapunk munkatársának, kézdiszéki tudósítójának Az esztelneki dajka című kötetét, illetve megtartották a negyedik hadiárva-találkozót.

  • Iochom István és Ferencz Éva a Vigadóban tartott könyvbemutatón. A szerző felvétele
    Iochom István és Ferencz Éva a Vigadóban tartott könyvbemutatón. A szerző felvétele

A Vigadó színháztermében tartott csütörtök esti ünnepélyt figyelemre méltó érdeklődés övezte, azon mintegy húsz környékbeli hadiárva vett részt, tavaly ugyanis nem tarthatták meg szokásos találkozójukat. A rendezvény hangulatát dallal fokozták Mocanu-Prezsmer Erika és Albu Erika énekesek, verset mondott Józsa Irén nyugalmazott magyartanárnő.

Elöljáróban a rendezvény házigazdája, Kiss Erika, a Kézdiszéki EMNT elnöke, illetve a hadiárva-találkozó ötletgazdája köszöntötte a résztvevőket, kijelentve, hogy az estet a tavaly elhunyt Ferencz Attila emlékének szentelik. Ünnepi beszédet mondott Lukács Bence Ákos, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezető konzulja, részletezve az anyaország hadiárvákat érintő gondoskodását. Egyedül Háromszéken szerveznek hasonló találkozót, tette hozzá, megjegyezve, remélhető, hogy soha senkivel nem fog megtörténni az, amit a hadiárvák szüleivel megtörtént. Emlékezni jöttünk, a kibeszélés, a találkozás sokat segíthet azoknak, akiknél a múltbéli sebek még nem gyógyultak be – hangsúlyozta.

Iochom István Az esztelneki dajka című, huszonkettedik kötetét Ferencz Éva méltatta. Mint kiemelte, Felső-Háromszéken szinte mindenki ismeri Iochom Istvánt, mert ő az újságíró, „az örökmozgó, mindenről tudósító”, akit fontos közlendő esetén bármikor meg lehet keresni. Időutazás ezért kötetben látni az elmúlt húsz esztendő történéseit, a figyelem középpontjában álló eseményeit. Iochom István könyve az elmúlt 20 év publicisztikai írásokból, interjúkból kerekedett önálló kötetté, harmadikként abból a sorozatból, amely a Kézdiszékért Egyesület gondozásában jelent meg, közösségi összefogás eredményeként. Ferencz Éva végül köszönetet mondott a szerző eddigi újságírói, szerkesztői munkásságáért.

Kérdésekre válaszolva Iochom István szólt harmincegy éves újságírói pályájáról, kiemelve, hogy a volt felső-háromszéki hadifoglyokat az utolsó pillanatban kereste fel, ma már egyikük sem él, az utolsó közel százévesen Kézdiszentkereszten hunyt el. Azt is elmondta, decemberben befejezi az aktív újságírást, nyugdíjba, de nem nyugalomba vonul, továbbra is dolgozik majd kötetein. Októberben kerül nyomdába a Minorita rendház című, Bartos Lóránttal közösen írt könyvük, s szintén közösen terveznek egy albumot a kézdi-orbaiszéki római katolikus templomokról.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2021-10-04: A múlt hét - Kuti János:

Mindenki hibás, vagy senki sem?

Múlt héten lezajlott a fiatalos Ursula von der Leyen látogatása Bukarestben. Hírvivő kerubként (a világ legmagasabb rangú angyalainak egyike) repült hozzánk, és elmondta angyali üzenetét az uniótól, hogy annyi pénzünk lesz, mint a szemét (Bukarestben). A pénzt magát, amit kap(hat)unk, nem hozhatta magával, mert akkor személyszállító gépén kívül még egy teherszállító repülőgépre is szükség lett volna.
2021-10-04: Közélet - Váry O. Péter:

Egy szerelmes leveleskönyv hányatott élete

Házastársak intim levelezésének kötetbe gyűjtése, a nagyközönség elé kínálása nagyon-nagyon ritka esetben indokolt: gróf Mikó Imre és felesége, Rhédey Mária egy sorsdöntő esztendő ideje alatt egymáshoz írott leveleinek kiadása mégis fontos számunkra, hiszen nemcsak Erdély Széchenyijének magánéletéről derülnek ki olyan adalékok, amelyek korábban ismeretlenek voltak, hanem történelmünk egyik legfontosabb korszakának, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idejének sajátságos, kettejük tapasztalatai által megírt története is kikerekedik belőlük.