Kerekes Jenővel, a sepsiszentgyörgyi Gyermekek Palotájának igazgatójával azért beszélgettünk, hogy ismertessük azt a helyet, amely sokunknak lehetőséget jelenthet, miközben nem is tudunk róla. Megtudhatjuk, hogy miben nyilvánul meg a diákokért való tenni akarás, milyen eszközökkel próbálják feléleszteni a tevékenységekkel a diákokban a tanulásvágyat.
— Hogyan látja a mai diákságot?
— Ahhoz az információtömbhöz viszonyítva, ami manapság a diákok rendelkezésére áll, ha tudásszinten nem is, de sokkal érettebb, biztos funkciót betöltő generációt látok magam előtt. Bármennyire sok negatívumot ruházhatok is a mai diákokra, sokkal nyitottabbaknak, fogékonyabbaknak találom, mint például én voltam annak idején.
— Mi a legfőbb rendeltetése a Gyermekek Palotájának?
— Fő célunk az útmutatás, de ez egy átfogó megfogalmazás. Szó van itt azokról a célokról, melyekkel azt szeretnénk elérni, hogy a diákok jól érezzék magukat, szakmailag tovább képezhessék magukat, kikapcsolódjanak, betekintést nyerjenek olyan szakmai körökbe, amelyeket az iskolában nem ismerhetnek meg.
— Miben segíthet ez a szabadidős központ egy diákok által megvalósított tervben?
— Úgy gondolom, minden szempontból nyitottak vagyunk, és a tőlünk telhető minden lehetőségeket szívesen felajánljuk. Hangsúlyt adva a kötetlenségnek, az iskolán kívüli tevékenység szabadságának, csak örülni tudunk a kezdeményezéseknek.
— Az intézmény vezetőjeként mit hiányol a diákok részéről?
— Nem hiányolhatok semmit, hisz úgy gondolom, mi jelentjük a stabilitást, ezért nagyon figyelnünk kell mindarra, ami történik körülöttünk. Nem követelhetem egy diáktól azt, hogy rendszeresen járjon az általa kiválasztott körökre, amíg ez egy fakultatív, nyitott iskola.
— Mivel foglalkozhat egy gyerek a Gyermekek Palotájában?
— Összesen huszonkét kör működik itt, melyből tizenegy kötött. A témaköröket a diákok igényei szerint és az oktatókkal való konzultálások alapján írjuk ki. Idén például megújult témakörökre volt szükség, az Angol kultúra és civilizáció, az Egészséges életmód, valamint újabb három tánckör beindítására.
— Mennyire aktív és színvonalas a palota működése?
— Aktívnak érzem, mert szinte minden héten van valamilyen program, hétköznap pedig folyamatosan lehet bejárni a szakkörökre.
— Mit üzen a mai diákságnak, esetleg mit javasolna azoknak, akik csak a következőkben látogatnának el a Gyermekek Palotájába?
— A mai diákságnak kitartást és elfogadást kívánok, hogy tudjanak megállni a lábukon. Az idelátogatóknak pedig azt, hogy megkapják azt, amire vágynak, és ha bármilyen ötletük, kritikájuk van, nyugodtan jelezzék, mert számomra ez jelenti a haladás titkát. Meghallani, amit mellettünk mondanak.
Soós Réka