1932. január 14., Csíkdánfalva – 2022. január 16., SepsiszentgyörgyBúcsú Albert Ernőtől

2022. január 18., kedd, Közélet

Albert Ernő elsősorban Tanár volt, 1954 óta a Mikó Kollégium tanára. Fiatalon, huszonhárom éves korában nevezték ki aligazgatónak és az esti líceum igazgatójának, 1957–58-ban, majd 1960-tól 1976-ig volt a Mikó igazgatója.

Az ötvenhatosokkal szimpatizáló diákok koszorúzása miatt áthelyezték, két évig, 1958–1960 között a Leányiskolában (a mai Mikes Kelemen Líceumban) dolgozott, de az a két év elhanyagolható idő a közel hetven évhez képest, amit nálunk, velünk töltött napi fizikai jelenléttel, később véndiák-találkozókon, iskolai ünnepségeken. A Nagykönyvtár anyagát jól ismerte, rendszeresen látogatta, nyugdíjasként is gyakran, ha munkájához szüksége volt forrásmunkákra. Eljött az idő, hogy csak virtuálisan tarthattuk a kapcsolatot, Ernő bácsinak nehézzé vált a mozgás, de mindig tudott mindent az Iskoláról, örült az új kiadványoknak, szemlézte a sajtót, gyűjtötte az iskoláról szóló cikkeket. Nyugdíjasként ismerte az új kollégákat is, számon tartotta tevékenységüket.

Kezdő tanárként a bentlakásban megalakította a Székely Népi Csoportot, a fiú- és a leányiskola diákjaival járták a megyét, előadásokat tartottak. Négy évi működés után az iskolaigazgatói teendők miatt abba kellett hagynia ezt a munkát, később többször említette, hogy sajnálja az igazgatóként töltött időt. A tánccsoport, a népi együttes 1968-ban újjáalakult, Albert Ernő támogatta kollégái, diákjai munkáját, örült sikereiknek.

Mivel 1959-ben nem ünnepelhették meg az iskola fennállásának századik évfordulóját, 1969-ben a 110 éves ünnepségsorozat pótolta azt. Albert Ernő megírta Az 1-es számú Líceum monográfiáját, mely megcenzúrázva, megnyirbálva jelenhetett csak meg. A kollégium nevessé vált diákjainak, tudós tanárainak munkáiból készült kiállítás az ünnepség után még évekig a folyosókon maradt üvegszekrényekben, amíg felsőbb utasításra el nem távolították. Ez is olyan esemény volt a Tanár úr életében, melyet többször felemlegetett. Szerencsére az akkor kiállított anyag megmaradt, az iskolatörténeti külön-gyűjteményünk alapja.

Albert Ernő kisgyermek kora óta a népballadák szerelmese volt, szülőfalujában, iskolás korában elvarázsolták. Egyetemi évei alatt Faragó József a gyűjtés felé irányította, fiatal tanárként nem is kerülhetett volna jobb helyre, mint dr. Konsza Samu mellé, kollégának. A példa és a belső késztetés 1973-ban hozta meg a gyümölcsét, a Háromszéki népballadák című kötetet, amelyet hosszas, diákjaival végzett gyűjtőmunka előzött meg. A kötet megjelenésekor nagy reveláció volt, máig fontos forrásmunka.

Ebben az időszakban a balladák közlésének másik orgánuma a Mikó Gyökerek – Iskolai folyóirata volt, amely a második számtól tartalmazott diákok által gyűjtött népköltészeti anyagot, elsősorban balladákat. A Gyökerek 1980-ig jelent meg Albert Ernő és Berde Zoltán tanár irányításával, a Népköltészet című rovatának anyagát a diákok gyűjtései adták. A kilencedik osztályos diákok házi dolgozatban nyújtották be gyűjtésüket a második évharmad első magyaróráján. Felsőbb osztályokban írókról, költőkről készítettek házi dolgozatot, a kortárs írókkal történt levélváltás darabjai ma már iskolamúzeumunk része. A kézzel írt dolgozatokból a Tanár úr sokat megőrzött, néhányat visszaadott szerzőjének.

A ’89-es változás meghozta a lehetőséget arra, hogy Albert Ernő az addig asztalfiókban tárolt és új munkáit kiadja. Történelmi és néprajzi tárgyú munkái kapcsán több kiadóval dolgozott, de a saját, egyszemélyes kiadójának létrehozását, az Albert Kiadót nagy kalandnak érezte.

Albert Ernő tanár úr 90 éves korában itt hagyott bennünket, a vigyázó szeme nélkül tehetjük tovább a dolgunkat. Őrizzük, amit összegyűjtött munkáiban, szavait, tekintetét lelkünkben. Ő már Vass Tamás, Majland Oszkár (népköltési gyűjtő mikós tanárok) és dr. Konsza Samu társaságában figyel bennünket – messziről.

Vigasztalódjunk, hogy ott van velük Budai Ilona, Bogár Imre, Szegvári Mariska, Rózsa Sándor, Molnár Anna és a többi balladahős. Betyárok is vannak ugyan közöttük, de kedves ismerősök. Vigyáznak egymásra.

Csikósné Péter Júlia

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2022-01-18: Máról holnapra - Mózes László:

Magyar-e a székely?

Alig kezdődött el a küszöbön álló népszámlálás folyamatának ismertetése, máris jókora érzelmi hullámokat vált ki e témakör. Miért csak a magyar nemzetiség szerepel az íveken, miért nem vallhatja magát székelynek a székely?
2022-01-18: Közélet - :

A néprajzkutató (Búcsú Albert Ernőtől)

Egy bő héttel ezelőtt még nagy tisztelettel és csodálattal gondoltunk arra, hogy közeleg Albert Ernő tanár úr, kiváló erdélyi magyar néprajzkutató 90. születésnapja, majd csakhamar szomorúan értesültünk arról, hogy földi élete hirtelen véget ért.