A tervek kiegészítése, valamint a drágulási hullám miatt jelentősen megnőttek a sepsiszentgyörgyi tömegközlekedés korszerűsítését célzó, részben uniós forrásokból finanszírozott beruházások önkormányzatot terhelő költségtételei. Az új pénzügyi mutatókat, melyek több mint kilencmillió lejes többletköltséget jeleznek előre, szerdai rendkívüli ülésén fogadta el a megyeszékhely képviselő-testülete. A beruházások a városi mobilitási tervbe tartoznak, mely mások mellett környezetkímélő autóbuszok vásárlását is tartalmazza.
A testület tagjainak négy beruházás kapcsán kellett dönteniük: a szépmezői ipari park szomszédságában tervezett buszdepó, amely a tömegközlekedési vállalat új székhelye, a Păiuș David hadnagy útra tervezett távolságibusz-terminál, az új forgalomirányítási rendszer és a buszmegállók korszerűsítése. A legjelentősebb költségnövekedés a székhelyet, depót érinti, az újraszámolt teljes összeg megközelíti a húszmillió lejt, ami közel 5,2 millió lejjel több, mint a korábban becsület érték. A beruházás része 13 elektromos töltőállomás kialakítása is.
A terminál, végállomás esetében – ahová a városi buszokon kívül a távolsági járatok is érkeznek majd – a kiadások valamivel több, mint egymillió lejjel nőnek, a teljes beruházás 5,2 millió lej körüli. A forgalomirányítási rendszer várhatóan 1,3 millióval kerül többe, teljes ára meghaladja a 27 millió lejt. Többe kerül a buszmegállók korszerűsítése, kialakítása is, mintegy másfél millió lejjel, a teljes összeg 9,1 millió lejre rúg. A testület tagjai egyenként fogadták el az új gazdasági mutatókat.
Érdeklődésünkre Tóth-Birtan Csaba alpolgármester elmondta: a költségek megugrásának két oka is van, az egyik, hogy a tervezés során újabb elemek kerültek be, amelyek növelték a kiadásokat, illetve az építőiparban tapasztalt jelentős drágulás még jobban megnyomta az árakat, mint minden más beruházás esetében. Az elöljáró hozzátette: a pluszköltségeket az európai uniós támogatásból nem fedezhetik, ezek a pályázóra, azaz a városra hárulnak. Remélik, hogy a kivitelezési közbeszerzések során – ahogy az általában történik – a végső ár jelentősen lecsökken.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata még 2017-ben készítette el a fenntartható városi mobilitási tervét, melyben egyebek mellett környezetkímélőbb tömegközlekedés kialakítása is szerepel. A terv megvalósításához az önkormányzat közel 128 millió lejes támogatást nyert másfél évvel ezelőtt a Regionális Operatív Program fenntartható városfejlesztésre szánt alapjából. A támogatott beruházásokat jövő év végéig kell megvalósítani, lezárni.