Március elsejétől emelkedik minden olyan szociális juttatás összege, melyet az úgynevezett szociális referenciamutató alapján számolnak ki, módosul egyebek mellett a munkanélküli-segély, valamint a szociális segély is – tájékoztatta lapunkat Kelemen Tibor, a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökség vezetője.
Az igazgató jelezte, a mutató értéke 2008 óta változatlanul 500 lej volt, egy tavalyi jogszabály azonban arról rendelkezik, hogy azt minden évben, március elsején az előző pénzügyi év éves inflációjának átlagával kiigazítsák. Idén 5,1 százalékos az emelés, ennek következtében 525,5 lejre nő a szociális referenciamutató.
Kelemen Tibor kifejtette, a munkanélküli-segély esetében az állam által biztosított alapösszeg a jelenlegi 375 lejről 394 lejre nő, a juttatás másik részét az igénylő által befizetett hozzájárulás alapján számolják ki (a kettő összege adja a munkanélküli-segély végösszegét).
Háromszéken január végén 3359 állástalan szerepelt a munkaerő-foglalkoztatási ügynökség nyilvántartásában, a munkanélküliségi mutató 3,94 százalék volt. A nyilvántartottak közül januárban mindössze 627 személynek folyósított segélyt az ügynökség. Az igazgató szerint az érintettek többsége átlagosan havonta hatszáz lejt kap, egy százaléknyi azok aránya, akik 600 és 800 lej közötti támogatást kapnak, ezer lejnél nagyobb összegű munkanélküli-segélyt nem is fizetnek Kovászna megyében.
Emelkedik az az összeg is, mellyel a társadalom peremére szorultak munkaerő-piaci elhelyezkedését támogatja az állam, ez a jelenlegi 2000 lej helyett 2102 lej lesz márciustól. A támogatást legtöbb két éven át folyósítják, s az a munkaadó kérheti, aki 25 évnél fiatalabb, szociális védelmi rendszerből származó, illetve más, különleges kategóriába sorolt munkavállalót alkalmaz – mondta el Kelemen Tibor.
A referenciamutató értékének kiigazítása nyomán a szociális segély 142-ről 149 lejre emelkedik, a minimális gyermekgondozási díj 1250 lejről 1314 lejre módosul, a fogyatékkal élő személyek juttatása (a besorolás függvényében) a jelenlegi 265-ről 279 lejre, illetve 350-ről 369 lejre nő. A szünidőben diákokat, egyetemi hallgatókat foglalkoztató vállalkozások az eddigi 250 lej helyett 262 lejes bértámogatásra jogosultak. Az Agerpres hírügynökség szerint a gyermeknevelési szabadság lejárta előtt munkahelyére visszatérő kismamának járó támogatás összege is változik márciustól, 1500 lejről 1576 lejre emelkedik.