Az édenkerten túl

2022. április 5., kedd, Jegyzet
Pálmai Tamás

Nem vagyok történész, csak egy laikus ebben a témában, akit viszont mindig érdekelt a történelem. Hála ez a könyvet korán kezembe adó szüleimnek és az első történelemtanárunknak. Chicagóban született, azt regélték róla. Talán ez tette a Gheorghe Gheorghiu-Dej–Ceaușescu átmenet utáni időszakban olyan izgalmassá és rejtélyessé őt.

Volt valami nagystílű, valami a szó legjobb, legnemesebb értelmében vett liberális szellemiségében. Volt tartása mint tanárnak, mint aligazgatónak. Elegáns volt. Öltözködésben és jellemben egyaránt. Ami akkor nagy szó volt. Ezért is szerettem meg Csongvay Árpádot és általa a történelmet.

De visszatérve pár gondolatra a korhoz, Gheorghiu-Dejt „eltakarta” a diktátorrá lett utódja, pedig ő sem volt senki. Legyűrte a párt régi illegálisait, a Pauker-vonalat, „első” lett, felállította a Securitate hálózatát, végrehajtotta az erőszakos kollektivizálást, elkezdte a hírhedt Duna–Fekete-tenger csatorna építtetését politikai foglyokkal, kitelepített ezreket. Ő kezdett el „leszakadni” a Szovjetuniótól. Érdekességként néhány adat Novák Zoltántól: „Szembetűnő jelenség a kisebbségiek masszív jelenléte a Román Kommunista Pártban. 1945 nyarán a párttagok 19 százaléka magyar volt (a lakosság 8 százaléka volt magyar). Országosan a párttagok 37 százaléka származott Erdélyből, ennek fele, 50,4 százaléka magyar.” Jó kérdés, mely válaszra vár: miért? Talán a jobb magyar sors reményében, hiszen minden, még csíraközeli állapotát alig elrúgó történelmi fordulat magában hordozza a jó irányba remélt változás lehetőségét. Más kérdés, hogy aztán mivé növi ki magát a palánta.

De inkább visszatérnék oda, ami e szösszenetnek a címe. Mire gondoltam? Arra, hogy ha végignézünk az emberiség eddig általunk ismert történelmén, akkor rá kell jönnünk, hogy csak a paradicsomban voltak paradicsomi állapotok. Mihelyst megjelent a második ember, megszűnt a béke. Nem a nőisége miatt! Az alma után megtudtuk, mi a zajló élet, mi a háború. Alig voltunk páran, s Káin máris lecsapott. Mi ez az egész akkor? Semmi nagy titok, csak elkezdődött a történelem, mondhatnánk, s tán igazunk is van.

Most, a vírus vastagján tán túl, a háborút csak a történelemből ismerőként rettenve hőkölünk vissza a puskapor közeli szagától, s olyan gondolatok jutnak eszünkbe, mint a fentiek. Pedig semmi rendkívüli nem történt, csak zajlik az élet az Édenkerten kívül, benne velünk, kik mindig reménykedünk, mert mindenek ellenére hiszünk és szeretünk. Épp mert emberek vagyunk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 2
szavazógép
2022-04-05: Közélet - Nagy D. István:

Pénz és ember nélkül a megyei művelődési igazgatóságok (Örökségvédelem)

Lesújtó képet festett Csáki Árpád, a megyei művelődési igazgatóság vezetője az általa vezetett intézmény helyzetéről. Vészharangot kongat, mert az alulfinanszírozottság miatti súlyos személyzethiány következtében ellehetetlenülhet a művelődési minisztériumnak alárendelt igazgatóságok működése, azaz az örökségvédelem.
2022-04-05: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Győztesek és vesztesek

Talán még a Fidesz–KDNP szövetség vezetőit is meglepte győzelmük aránya a vasárnapi magyarországi választáson: közvéleménykutató-intézetek, politikai elemzők, maguk a megmérettetésen részt vevők is kiélezett küzdelemre, szorosabb eredményre számítottak.