A vadászkultúra jelentős szegmensét képező vadászkürthöz kapcsolódóan nem mindennapi, Háromszéken eddig egyedi események zajlottak a hétvégén. Szombaton a zabolai Csipkésben, a Csipkés Panziónál került sor vadászkürtoktatásra, vasárnap Sepsiszentgyörgyön a vadászati múzeumban hangversenyt tartott az oktatást is felvállaló magyarországi Vadászkamara Kürtegyüttes. A koncertet megnyitóbeszédében „picinek” nevezte Demeter János, a múzeumot fenntartó Vadon Egyesület ügyvezető igazgatója. Időtartamát tekintve valóban rövid volt az előadás, de tartalmilag, a nézőknek nyújtott élmény tekintetében igazi zenei ínyencségről beszélhetünk.
A vadászkürtös eseményt Tankó Attila, Jani Balázs és Ferenczi Zoltán szervezte támogatók segítségével. Mindhárman Magyarországon tanulták a vadászat, vadgazdálkodás tudományát, ott ismerkedtek a vadászkürt hagyományával, ezt próbálják meghonosítani Háromszéken is.
A Csipkésben több mint húszan – fiatalok, de az idősebb generáció tagjai is – ismerkedtek a vadászkürt tudományával, a hangszerrel leadható jelekkel, a vadászat különböző mozzanatait jelző dallamokkal. Ezekből adtak ízelítőt vasárnap a vadászati múzeumban. Demeter János megnyitójában megfogalmazta: „ünnepi alkalom, nem mindennap fordul elő a múzeum életében, hogy ilyen, akár házi koncertnek is nevezhető esemény házigazdája lehessen”.
Tankó Balázs beszédében a jelenkori székelyföldi vadászkürtmozgalom kezdeteire is visszatért: „2019-ben, egy nagyon fagyos márciusi reggelen a székelyföldi vadászathoz kapcsolódó kulturális életben megtört a jég. Történt ugyanis, hogy négy helyi fiatalember útnak indult. Úgy gondolták, hogy a magyar vadászati kultúra – talán a világon a legszínesebb – tekintetében Székelyföldön hiányzik egy nagyon fontos elem: ez nem más, mint a vadászkürt, az az eszköz, amely képes minden vadászati rendezvényt a legmagasabb, legünnepélyesebb szintre emelni. Ami még ennél is fontosabb: ezáltal a legméltóságteljesebb végtisztességünket tudjuk kifejezni minden terítéken fekvő vad felé. Apró lépésekkel, de eljutottunk a mai napig, amikor sor került az első székelyföldi vadászkürttanfolyamra és ennek záróünnepségére.”
„Minden első találkozó minden következőt megelőz, lehetnek majd tartalmasabbak, szebbek, továbbfejlődhetnek, de az első mindig az első marad” – fogalmazta meg a hétvégi események egyik lényegét Kovács Gábor, a kürtegyüttes vezetője. A szervezők nagyon tartalmas hétvégét állítottak össze, nem csak az oktatásról szólt, programokban gazdag találkozó volt, a magyarországi delegáció minden tagja jól érezte magát – fűzte hozzá.
Az eseményre a Vadászkamara Kürtegyesület révén három csapat érkezett Magyarországról, még ha nem is teljes keretben – mutatta be Kovács Gábor a kis koncerten a fellépőket. A Vadászkamara Kürtegyüttest 2005-ben alakította három lelkes, amatőr vadászbarát. Az elmúlt húsz évben az együttes további profi és amatőr zenészekkel bővült. Szerencsés találkozás volt, a profizmus és a lelkes amatőr muzsika talált egymásra, és a Vadászkamara Kürtegyüttes nemcsak hazai, hanem nemzetközi téren is olyan jelentős sikereket könyvelhetett el, melyeket jegyeznek majd Európa vadászkürtös történelmében. Legfontosabb nemzetközi sikerüket 2018-ban Lőcsén érték el, ahol Európa-bajnok címet nyertek el.
Az előadás végén az együttes tagjait kis ajándékcsomaggal lepték meg, többek között az oltszemi kastély történetét bemutató könyvvel – a kastély a flamand művészek által készített vadászjeleneteket ábrázoló freskóival is kapcsolódik a vadászathoz –, a vadászruhába öltöztetett Pista bá figurával, valamint a Székelyföld történelméről készült kötettel.
A bemutatón elhangzott: hasonló eseményeket a jövőben is terveznek.