Kánon, szövegköziség, kultusz

2008. december 6., szombat, Kultúra

E három fogalommal megjelölhető kutatási irányokhoz kapcsolódnak Tapodi Zsuzsa irodalomtörténész legújabb kötetének irodalmi tanulmányai.

Az első fejezet írásai az irodalmi kánon mibenlétét vizsgálják, és egyben betekintést nyújtanak a kánonkutatás módszertanába. Az irodalomelmélet kortárs irányzatainak meglátásaira alapozva a szerző arra kérdez rá, hogyan képződik meg a mindenkori mércét és értéket képviselő irodalmi művek rendszere, mitől válik egy mű klasszikussá, milyen kánonok léteznek egymás mellett egyazon időben, hogyan változnak a különböző irodalomtörténeti korszakokban, különböző ideológiák hatására, mi képvisel értéket egy bizonyos történelmi kontextusban, és értéktelenedik el egy másikban, milyen tényezők befolyása alatt kerülnek a művek a centrumból a perifériára, és fordítva. Olyan kérdések ezek, amelyeket nem kerülhet meg az irodalommal foglalkozó ember. Az, hogy mi kerül be a tananyagba, híven tükrözi az irodalmi kánon éppen aktuális állását. Átlagolvasókként is ezen alakulásfolyamatok befolyása alatt állunk, ezek döntik el olvasói és értékpreferenciáinkat. A vizsgált kérdéskör különösen érdekessé és tanulságossá válik napjainkban, a multikulturalizmus és értékpluralizmus korában, világítanak rá az írások.

A kánon(ok) kérdésével szoros összefüggésben tárgyalják a világirodalom vándortoposzait a második rész tanulmányai, amelyek egyetemi jegyzetként, de ugyanakkor lebilincselő esszékként is olvashatók. A világirodalom klasszikusainak bemutatása nem a kronológiát követi, hanem a témák és motívumok visszatérésének logikáját, a szövegközi — intertextuális — kapcsolatokat, így kerülnek egymás mellé ókori és posztmodern szerzők, alkotások. A Trisztán-legenda, a Jónás-történet, az utópia, a labirintus, a különböző regénymodellek vizsgálata alkalmat ad a különböző korok és nemzetek műveinek összevetésére, a motívumok vándorlásának nyomon követésére. Ebben a megközelítésben a világirodalom nem polcon porosodó könyvek halmaza, hanem élő anyag, az válik klasszikussá, az „kanonizálódik", amit a későbbi szövegek — témák, motívumok szintjén, utalások, nyílt vagy burkolt idézetek formájában — átörökítenek, magukba emelnek.

Kultusz és irodalom (politika) viszonyát három tanulmány járja körül a kötet zárófejezetében. Amint azt az erdélyi irodalom Ady-kultusza vagy Kőrösi Csoma Sándor alakjának mitikussá növelése is jól példázza, a kultusz és kanonizáció kérdései a transzszilvanista hagyománnyal fonódnak össze. ,,Kánon és kultusz sok tekintetben rokon fogalmak. Mindkettő döntő szerepet játszik egy közösség önazonosságának megteremtésében és fenntartásában. Mindkettő úgy konzervál, hogy el is fedi a műveket: a jelen felől konstruálja meg a mintának tekintett múltat, mégpedig legitimációs céllal" — írja Tapodi Zsuzsa.

A kánon visszatérő kérdése teszi egységessé a kötet szemléletét, és alakítja ki az egyes elemzések módszerét. A ,,soha el nem vesző könyv" utal az irodalom létmódjára, a szövegközöttiségre, az értékek átörökítésé­re, a kulturális hagyomány továbbélésére, ugyanakkor a kultúra fenntarthatóságába és közvetíthetőségébe vetett hitet fejezi ki.

Erről a hitről tesznek tanúbizonyságot a kötet írásai.

Pieldner Judit

(Tapodi Zsuzsa: A soha el nem vesző könyv nyomában. Pallas-Akadémia Könyvkiadó, Csíkszereda, 2008)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 993
szavazógép
2008-12-06: Kultúra - Mózes László:

Szerethető Mását kerestem (Új művész a Tamási Áron Színháznál)

Barabás Zsolt felvétele
Fiatal színművésszel bővült a Tamási Áron Színház társulata. Szalma Hajnalka négy évig a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színházban, egy esztendeig a temesvári Csiky Gergely Színházban játszott, most ősztől pedig Sepsiszentgyörgyön dolgozik, a Sirály című előadásban Mását alakítja. Szalma Hajnalkával mostani szerepéről, pályájáról beszélgettünk: mint mondja, nagyon jó csapatba került, elégedett.
2008-12-06: Kultúra - Bogdán László:

Brassó a költészetben

A Cenk alatti városról már a legnagyobb magyar, Széchenyi István önfeledten állapította meg, hogy különös szépségű város, semmi más városhoz nem hasonlítható, a szász, a román és a magyar kultúrtörténetben is fontos, a szászban egyenesen központi helyet foglal el.