Egykori olvasmányaimA fontoskodó kisváros regénye

2022. július 15., péntek, Kultúra

A mindenkori irodalom kedvenc témája a kisváros fontoskodó népességének rátartisága, a túl komolyan vett intézményeivel és tisztségviselőivel, ahol a helyi „tekintélyek” a hivatkozás örökös tárgyai.

Ők a megkerülhetetlenek, a helység jelentős polgárainak a gyülekezete. És ha valaki érdemei vagy vagyona révén országos hírnévre tesz szert, a rendkívülinél is rendkívülibb tekintély birtokában egyszerre minden téren tanácsadó lesz.

Gabriel Chevallier (1895, Lyon – 1969, Cannes) Cloche­merle című regénye (1934) nem tartozik a jól ismert alkotások közé, de egyetemistaként hozzájutva (baráti tanács és kölcsön alapján) nemegyszer fordulhattak kérdően hozzám szüleim, amikor hangosan felnevettem. Clochemerle kisváros (nagyközség?), ahol mindenki ismer mindenkit, és minden polgárának megvan az a képessége, hogy valamely területen tekintély legyen, s ezért tanácsa, véleménye megkerülhetetlen. A templomhoz közeli terecskén pisildét (piszoárt) létrehozni férfiszükségletként jelenik meg. A polgármester több férfi tanácsára elmondja a tervet a tekintélyes Tafardel tanárnak, aki helyesli az elképzelést. Ám meg kell nyerniük Courtebiche bárónőt, Ponosse-t, a katolikus papot, Girodote közjegyzőt és nem utolsósorban Putet hölgyet, akinek ablakából látható lesz a pisilde, és aki ilyképpen felügyelheti az építmény majdani használatát.

Érdekesnek és megosztónak találtam a könyvből az alábbi szövegrészt: „A nő nem könyörül meg azon, akit már nem szeret. Nincs benne érzelem, sajnálat, emlékezés. Számára az elhagyott férfi megszűnt létezni.” A regény e kevésbé humoros idézetével fordítanám megfontolandóra írásomat. Hozzáfűzném, hogy nem lehet egy elválás előzményeit a megélt élmények sutba dobásával örökre száműzni életünkből. Hisz hány eset van, amikor visszatér valaki elhagyott szerelméhez, mert másik választottja sem földre szállt angyal. Persze egy fekete folt örökre megmarad, ami el-elhangzik a hétköznapok vitáiban, és óvatosabbá válik a visszafogadó is a napi „haragszom rád”-ok idején.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2022-07-15: Nyílttér - József Álmos:

Ne hagyjuk neveinkről lehullni az ékezeteket!

Akár szó szerint is beküldhettem volna a szerkesztőségbe négy évvel ezelőtti, nevünk helyesírásának védelmében írt figyelmeztető soraimat (Vigyázzunk nevünk helyes le­írására).
2022-07-15: Jegyzet - Fekete Réka:

Mindennapi szemetünk

Sepsiszentgyörgy élhető méretű város, éppen akkora, hogy ne legyünk egymásnak teljesen idegenek.