Szívvel, szemmel, lélekkel

2022. július 21., csütörtök, Közélet

Első alkalommal szerveztek fotókiállítást a Zágoni Napok részeként a Mikes–Szentkereszty-kúria múzeum-pincegalériájában, amely egyik kiemelkedő alkotói színfoltjává vált a kétnapos rendezvénynek. A Szívvel, szemmel, lélekkel címet viselő tárlat Veres Katalin, a Sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola fényképészeti műhelyében tanuló fotós első egyéni kiállítása.

  • Huszár Szilamér, Veres Katalin és Gáj Nándor a kiállítás megnyitóján. Fotó: Tana Zoltán
    Huszár Szilamér, Veres Katalin és Gáj Nándor a kiállítás megnyitóján. Fotó: Tana Zoltán

A telt házas rendezvényen Huszár Szilamér fotográfus, a népiskola fotós szakának koordinátora és egyben a  kiállítás mentora köszöntötte házigazdaként az egybegyűlteket. Bemutatta Veres Katalin Zágonban élő és alkotó fotós munkáit. Megtudtuk, hogy a kiállított alkotások nagy része helyi tájakat láttat viszont. A palettán megtalálható a természetfotó, a portré, de van dokumentarista jellegű fotó is, ilyen például a svájci Einsiedelnben taláható fekete Madonna. Veres Katalin fényképei mélyen tükrözik a hagyományos családi értékek fontosságát, az otthoni tájak szeretetét és nem utolsósorban az Istenbe vetett hit erejét.

Ráduly Zsófia zenetanár tanítványa, a 16 éves Mátyás Attila, aki elsőéves zongora szakos diák, nagy sikerrel adta elő Franz Schubert és Friedrich Kuhlau egy-egy darabját.

Gáj Nándor igazgató köszöntőbeszédében kifejtette, hogy Veres Katalin fotós, valamint Mátyás Attila elsőéves zongorista a Művészeti és Népiskola idei felfedezettjei, hiszen mindketten kiemelkedően mutatták be azt a szakmai tudást, amelyet viszonylag rövid idő alatt sajátítottak el. Nem ért egyet azzal az idézettel, hogy senki nem lehet próféta saját hazájában. A művészeinket elsősorban helyi szinten kell támogatni, hogy megerősödve dolgozhassanak, hiszen alkotásukkal, munkásságukkal azt a közösséget erősítik, építik, ahol éppen élnek. Sajnos, sok esetben nem veszik komolyan a kezdeti szárnybontogatást, és rendszerint csak a büszkeséggel marad a helyi közösség, amikor már idegenben szerez jó hírnevet az alkotó.  Bátorítani, támogatni kell az ifjú alkotókat, hogy itthon, a saját környezetükben tudjanak kibontakozni, és ne kényszerüljenek idegen földön keresni a boldogulást. Ezen a téren mutatott jó példát Zágon, hiszen Veres Katalin első egyéni kiállítását a helyi önkormányzat, a községben szolgáló katolikus és református lelkészek is támogatták, mint ahogy példamutató a közösség részéről az is, hogy a fiatal fotóművész telt ház előtt mutatkozhatott be. (bekecsi)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2022-07-21: Közélet - Nagy B. Sándor:

Erőteljes formák, líraiság és humor (Mohy Sándor festményei az EMŰK-ben)

A 120 éve született Mohy Sándornak legutóbb 1978-ban volt kiállítása Sepsiszentgyörgyön a múzeumban, úgyhogy időszerűnek találták a szervezők, hogy egy ilyen tárlatot rendezzenek, mely elsősorban a művész portréiból válogat. Érdekessége a kiállításnak, hogy főleg magángyűjteményekből származó anyagot mutatnak meg a közönségnek, így kevésbé ismert munkák is felbukkannak – mondta elöljáróban Bordás Beáta művészettörténész, az Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK) vezetője a tegnap délutáni megnyitón.
2022-07-21: Közélet - Fekete Réka:

A belülről építkezéstől függ a jövő (Az egyházi iskolák szerepe az oktatásban)

Lassú és akadályokkal teli volt az újrakezdés, jelenleg is folyamatos ellenszélben lehet működtetni a felekezeti iskolákat, de a jövő csak akkor biztosított, ha belülről építkeznek és olyan fiatalokat nevelnek, akik szakmailag felkészültek, tudatosan választják a szülőföldön maradást, erkölcs és emberi tartás tekintetében követik az egyház tanításait, cselekszenek a kis közösségek megsegítésében és megtartásában, életüket Isten közelségében élik – összegezhető Az egyházak szerepe az oktatásban elnevezésű, a tusványosi nyári szabadegyetem 1568 sátrában tegnap délután tartott beszélgetés témaköre.