TusványosÉpítsük vissza a Tündérkertünket

2022. július 21., csütörtök, Közélet

Mit jelent a helyi termék, melyek a helyi termelők előtt álló lehetőségek és buktatók, honnan indult és merre tart ez a piac – főként ezekre a kérdésekre keresték a választ a bálványosi nyári szabadegyetem Tamási Áronról elnevezett „székelyföldi agro-kultúra” sátor nyitó előadásán tegnap délelőtt.   

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

A beszélgetést Csilip Árpád, a Székely termék népszerűsítésével is foglalkozó Hargita Fejlesztési Ügynökség igazgatója nyitotta meg. Elmondta, hogy másfél éve a Székely termék védjegyek odaítélését, ellen­őrzését és visszavonását is ők végzik, a vidékfejlesztési ügynökséggel együtt. Hat gazdával és hat termékkel indultak, először egy sajtkészítő képzést tartottak, most pedig 160 termelőnél és 1100-nál több árucikknél tartanak, a vásárokon, piacokon pedig kétszer ennyien, mintegy háromszázan kínálják saját élelmiszereiket, sok család él ebből.

Helyi termékekre óriási szükség van, a székelyföldieknek pedig jó a hírnevük, országszinten is elismerésnek örvendenek, sok hazai vásárló részesíti előnyben őket, és ez egy fontos ütőkártya lehet a termelők kezében, de az eladást meg kell szervezni – jelentette ki Könczei Csaba háromszéki képviselő, aki tíz évig volt a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője. A helyi termék ugyan elsősorban a helyi fogyasztóknak szól, de ahhoz, hogy jól meg lehessen élni, ki kell lépni a helyi piacról, és e téren még nagyon sok a tennivaló. A kitörési pont a minőségi védjegy lehet, de ehhez folyamatosságot és állandó minőségi szintet kell elérni. A kapacitást nem kell az égig növelni, de ki kell építeni egy független, közös ellenőrző rendszert, emellett pedig bizonyos együttműködési készségre is szükség van, hogy ne legyen külön Hargita és külön Kovászna megyei székely termék. Van már ilyen jellegű próbálkozás, négy tejfeldolgozó szövetkezet együttműködik abban, hogy termékcsaládonként meghatározzanak kritériumokat a nyersanyagtól a végtermékig – mondta a politikus, és arra is felhívta a figyelmet, hogy nem csupán a hagyományos termék lehet helyi. Beszélt a termelők és fogyasztók közötti bizalom kiépítéséről, hangsúlyozta a mentalitásváltás fontosságát, és úgy vélekedett, hogy a helyi termékeket a helyi vendéglátásban is fel kell használni.

Hajdúnánáson az önkormányzat is gazdálkodik, szántóföldeket művel, zöldségeket termeszt, szarvasmarhákat tart és vágóhidat működtet, a nánási márka pedig már jelent valamit – közölte Szolláth Tibor polgármester, aki szerint az emberiség nagy része élelmiszer-hulladékot fogyaszt, a helyi termékkel azonban vissza lehet térni az egészséges táplálékhoz. Az önkormányzat közfoglalkoztatásban végzi ezeket a tevékenységeket, a termékek pedig a közétkeztetésbe kerülnek, mert az a cél, hogy a gyermekek az iskolában biokosztot kapjanak. A gazdákkal nincsenek versenyben, inkább kiegészítik egymás kínálatát – magyarázta. Azt is elmondta: a hosszú élelmiszerlánc törékeny (ezt a járvány és a háború is megmutatta), és nem is tudjuk, hogy a több ezer kilométerről érkező zöldség mennyi vegyszert kapott, nincs-e gyermekmunka vagy rabszolgamunka mögötte, és így tovább. Az ismerős termelő a legjobb garancia – szögezte le, és így összegezett: az önellátási képességünk visszanyerésével túlélhetjük a nehéz időket.

A helyi termék valóban drágább a nagy áruházláncokban kapható társánál, de jobb minőségű, és már Romániában is van egy középréteg, amely hajlandó nagyobb árat fizetni érte – véli Magyar Lóránd RMDSZ-es parlamenti képviselő, aki a szatmári termékek elismertetésében vállalt szerepet. Kulcsfontosságúnak azt tartja, hogy legyenek olyan szervezetek, egyesületek, szövetkezetek, amelyek az értékesítésben is segítik a termelőket, de azt is, hogy papíron is legyen rendben az árujuk, mert így például uniós támogatásra is lehet pályázni. És nem kell feltétlenül a nagykereskedelmet megcélozni, hiszen Székelyföldön és a Partiumban is léteznek kisebb, helyi üzletláncok, amelyeket érdekelhet egy bizonyos szintet jelző védjeggyel szavatolt portéka. Mai zöldségeink beltartalma minőségben messze elmarad a négy-öt évtizeddel ezelőttiektől, ha mutatósabbak is, ezért kell az őshonos fajtákhoz visszatérni. Ez még kevés gazdát érdekel igazán, és a jelenlegi támogatások zöme a nyereség maximalizálását célozza, a mennyiség azonban a minőség rovására mehet. A kihívások nagyok, az egyik megoldandó feladat éppen az, hogy a profit nagyja a termelőnél maradjon, aki csak tisztességesen akar élni a családjával. Ebben, a helyi fajták megőrzésében akarja őket segíteni Magyar Lóránd, aki szerint így valósítható meg a Tündérkert.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1219
szavazógép
2022-07-21: Közélet - Fekete Réka:

A belülről építkezéstől függ a jövő (Az egyházi iskolák szerepe az oktatásban)

Lassú és akadályokkal teli volt az újrakezdés, jelenleg is folyamatos ellenszélben lehet működtetni a felekezeti iskolákat, de a jövő csak akkor biztosított, ha belülről építkeznek és olyan fiatalokat nevelnek, akik szakmailag felkészültek, tudatosan választják a szülőföldön maradást, erkölcs és emberi tartás tekintetében követik az egyház tanításait, cselekszenek a kis közösségek megsegítésében és megtartásában, életüket Isten közelségében élik – összegezhető Az egyházak szerepe az oktatásban elnevezésű, a tusványosi nyári szabadegyetem 1568 sátrában tegnap délután tartott beszélgetés témaköre.
2022-07-21: Máról holnapra - Fekete Réka:

Megint buktunk

Minden esztendőben a júniusi és júliusi vizsgák eredményei szembesítenek leginkább azzal, hol tart a hazai oktatás. Diákok és pedagógusok buknak halomra, aki jobb eredményt ér el, az is csak keresi helyét a rendszerben, a legjobbak elitként különítik el magukat mindentől, ami gyenge vagy középszerű.