A felvidéki magyarok aggódnak az emberi jogok miatt

2008. december 11., csütörtök, Világfigyelő

Növekszik a szlovákiai magyarok nyugtalansága az emberi jogok helyzete miatt — jelentette ki a szlovák Focus közvélemény-kutató intézet igazgatója Pozsonyban egy felmérés eredményét ismertetve. Ivan Dianiska a jelenlegi helyzetet a kilencvenes évek közepéhez hasonlította, amikor a politikusok egy része — úgy mint ma — kijelentéseivel hozzájárult a feszültség növeléséhez a szlovák—magyar kapcsolatokban. A felmérést megrendelő Amnesty International Slovensko vezetője, Branislav Tichý nem zárta ki, hogy a félmilliós magyar közösség szociális és kulturális jogai valóban sérülhettek Szlovákiában.

Az országos felmérésbe 1031 felnőtt kapcsolódott be. A válaszadók kétharmada szerint az emberi jogok betartása Szlovákiában jónak mondható, míg ellenkező véleményt a megkérdezettek egynegyede fogalmazott meg. Az emberi jogok betartásával Szlovákiá­ban leginkább a 25 és 35 év közötti, magasabb iskolai végzettséggel rendelkező szlovák nemzetiségű állampolgárok a legelégedettebbek. A szlovákiai magyar kisebbség megkérdezett képviselői szerint viszont Szlovákiá­ban gondok vannak az emberi jogok betartása terén.

A pozsonyi parlament emberi jogi bizottságának elnöke, A. Nagy László úgy látja, hogy a szlovákiai magyar kisebbség helyzete átfogó módon nem romlott, de nem is javult. ,,Ugyanakkor tény, hogy az utóbbi években a párt- és az állami vezetők részéről számos bíráló megjegyzés hangzott el a szlovákiai magyar kisebbség címére, ami rontotta közérzetét" — tette hozzá a politikus, szükségesnek nevezve, hogy megváltozzék a társadalom hozzáállása az emberi jogok kérdéséhez. ,,Nem elég csak arra ügyelni, hogy az emberi és a nemzeti kisebbségi jogok betartásának szintje ne csökkenjen. Törekedni kell a helyzet javítására" — jelentette ki A. Nagy László. Hozzá­tette, hogy a problémákat valamiféle egyszeri intézkedéssel megoldani lehetetlen.

Az Amnesty International értékelése alapján ugyanakkor a leggyakoribb emberi jogi problémát Szlovákiában a roma nemzetiségűek tartósan hátrányos művelődési-oktatási megkülönböztetése, lakásgondjaik nem megfelelő kezelése és rossz egészségügyi ellátásuk jelenti.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1336
szavazógép
2008-12-11: Világfigyelő - x:

Sólyom László: a közös történelem és kultúra oldhatja a feszültséget Szlovákiával

Sólyom László szerint a közös történelem és kultúra oldhatja a görcsöket Magyarország és Szlovákia között — a köztársasági elnök a határon túli magyarok ügye mellett arról is beszélt a Reakció internetes lapnak, hogy nem lát stratégiát a kormány válságkezelő lépései mögött.
2008-12-11: Világfigyelő - x:

Visszásságok az október 23-i nemzeti ünnepen

Az Országgyűléshez, a rendészeti miniszterhez és az országos rendőrfőkapitányhoz fordul az október 23-i rendezvényeken tapasztaltakkal kapcsolatosan az állampolgári jogok biztosa. Szabó Máté jelentésében egyebek között azt kifogásolja, hogy a rendőrök az idei októberi ünnepen nemzetiszínű szalagért, nyakban lógó sípért igazoltatták az embereket. A legtöbb probléma még mindig a rendőrök azonosító jelével volt. Az ombudsman kifogásolja, hogy a rendőrök a rendezvényeken igazoltatták az ombudsman megfigyelőkként résztvevő munkatársait is.