Most már biztos: az Európa egyik (arányaiban) legnagyobb és legjobban fizetett államapparátusával rendelkezÅ‘ Románia képtelen volt egy tisztességes népszámlálást lebonyolÃtani. A jelek szerint nem is ez volt a cél, de azért mégiscsak kÃnos és dühÃtÅ‘.
Lett volna idÅ‘ és mód ahhoz, hogy rendesen megszervezzék és kivitelezzék, hiszen a járvány miatt egy évet késett az esedékes cenzus, de hát az adminisztráció hozta a maga formáját: késve is lassan és rosszul dolgozik, a pénz és a személyzet hiányára panaszkodva. Nagyjából ez volt minden, ami a folyamatban levÅ‘ összeÃrásról nyilvánosságra került, ezért jó, ha tudjuk, hogy országunk ugyan szinte minden olyan területen a kullogók között van, amely számÃt az embereknek (életszÃnvonal, oktatás, egészségügy, infrastruktúra, környezetvédelem stb.), az állami munkabérek arányát tekintve azonban már 2018 óta az élenjárók közé tartozik, és a közalkalmazottak létszáma is kiugróan magas: nálunk közel 1,3 millióra rúg a csökönyösen húszmilliósra taksált lakosságból, Lengyelországban 900 ezren vannak 35 millió lélekre. Ja, és ne feledjük, a kormányfÅ‘ szerint dübörög a gazdaság Romániában.
Vajon miért tűnik úgy mégis, hogy nem a gazdaság, hanem a hazugság dübörög egyre fülsiketÃtÅ‘bben? A húszmillióval kezdve, hiszen valószÃnűleg az ötmilliót is meghaladja a külföldön élÅ‘ román állampolgárok száma. Pár éve már, hogy hivatalosan is elismerték a négymilliót, és azóta csak nÅ‘tt a kivándorlás, ráadásul sokan feketén tartózkodnak az ország határain kÃvül (és Ãgy még túlduzzasztottabbnak látszik a közszféra). Nyilván Å‘ket is meg kell számlálni, de hát az itteniek összeÃrásánál is csÅ‘döt mondott az állam. Bedobott egy online önkitöltÅ‘s kérdÅ‘Ãvet minden elÅ‘készÃtés nélkül – még csak egy helyesen kitöltött példány kirakatba tevésére sem futotta a sok szakembertÅ‘l, akiknek azonban sikerült a legegyszerűbb kérdéseket (például a születési helyre vonatkozót) is úgy elbonyolÃtani, hogy elvegyék az emberek kedvét a folytatástól. További hiba, hogy le lehetett zárni hiányosan is a kérdÅ‘Ãveket. A következÅ‘, lekérdezÅ‘s szakaszban részint a táblagépekkel volt baj, részint a pontatlan nyilvántartással, no meg a számlálóbiztosok hiányával, különösen a nagyobb városokban, ahol pedig több a munkaerÅ‘. A kommunikáció gyakorlatilag nulla volt, legalábbis román közegben: a kormány, a pártok, az államfÅ‘, más politikusok nem létezÅ‘nek tekintették a népszámlálást, és még a független sajtó sem foglalkozott érdemben a témával. Egyedül az RMDSZ és a Népszámlálás.ro csoportja dolgozott azon, hogy a magyarság valós arányai szerint jelenjen meg a végsÅ‘ összesÃtésnél. De Ãgy lesz-e?
Mert az adatkezelés a szakmabeliek számára is átláthatatlan, és semmiféle garancia nincs arra, hogy a meglévÅ‘ kérdÅ‘Ãvek adatait nem módosÃtják utólag, különféle érdekek szerint. Hiszen 2011 óta tudjuk, hogy Romániában a népszámlálás célja nem a lakosság minél pontosabb összeÃrása, hanem a létszám duzzasztása, mert ez több európai uniós pénzt és tisztséget jelent. Úgyhogy ne várjuk nagy reményekkel a decemberi eredményhirdetést: úgysem a valóságot fogjuk látni, hanem a kormány vágyálmát.