Továbbra is kaotikus a vonatközlekedés Magyarországon; a szakszervezetek és a MÁV álláspontja nem közeledett egymáshoz, így továbbra sem tudni, hogy meddig tart a VDSZSZ határozatlan időre meghirdetett sztrájkja. A MÁV Start összesítése szerint országosan az 1240 vezényelt dolgozóból 336-an sztrájkoltak, 904-en vették fel a munkát. A MÁV számításai szerint a vasárnap éjféltől határozatlan időre meghirdetett sztrájk első napján a MÁV-csoport vesztesége 79 millió forint volt. A munkabeszüntetés miatt 93 millió forint bevétel esett ki. A túlóra költsége kétmillió forint volt, és nyolcmillió forint kártérítést kellett kifizetni. Ugyanakkor a MÁV-csoport hétmillió forintot takarított meg a személyi jellegű és 18 millió forintot az üzemelési költségeken.
Ferihegyen bizakodnak
Pozitívan értékelik a munkáltatóval folytatott keddi tárgyalásokat a ferihegyi sztrájkot hirdető szakszervezetek, megítélésük szerint olyan javaslatot készítettek, amelyet a Budapest Airport akár azonnal aláírhat, így a sztrájk is véget érhet. Tegnap már zavartalanul, fennakadások nélkül haladt a forgalom a ferihegyi repülőtéren annak köszönhetően, hogy a korábbinál több utasbiztonsági ellenőr vette fel a munkát, amelyet külső, a sztrájk idejére foglalkoztatott görög szakemberek is segítenek. Délután ugyan továbbra is csak a 2B terminálon léptették be az utasokat, de a sorok gyakorlatilag teljesen megszűntek.
Sarkozy bírálja Klaust
A francia államfő tegnap bírálóan szólt arról, hogy Václav Klaus cseh köztársasági elnök ellenzi az Európai Unió lobogójának kitűzését az EU soros elnökségét Franciaországtól január elsején átvevő Cseh Köztársaság középületein. Nicolas Sarkozy Strasbourgban — európai parlamenti képviselőkkel találkozva — nyíltan utalt arra, hogy reményeit Mirek Topolánek cseh kormányfőbe helyezi, és nem az uniós integráció elmélyítését ellenző Klausba. A cseh elnökkel egyébként Hans-Gert Pötteringnek, az Európai Parlament elnökének is felettébb feszült hangulatú találkozója volt Prágában december 5-én. A leendő cseh elnökség nevében Milena Vicenová, a brüsszeli cseh EU-képviselet vezetője tegnap megerősítette: szeretnék, ha a jövő év első felében olyan informális EU-csúcsot tarthatnának Prágában, amelyen az unió vezetői találkoznának a januárban hivatalba lépő Barack Obama amerikai elnökkel. Obama április elején mindenképpen Európában lesz a NATO csúcstalálkozója alkalmából.
Lecsaptak az olasz hatóságok a Cosa Nostrára
Eddig soha nem látott erőkkel csaptak le az olasz hatóságok tegnap hajnalban a szicíliai szervezett alvilág, a Cosa Nostra hálózatára, hogy lefejezzék annak új vezérkarát. A palermói megyei csendőrség 1200 tagjának helikopterekkel is megerősített, Perseo fedőnevű akciója során eddig 99 embert tartóztattak le. A felgöngyölítést Toscana tartomány egyes területeire is kiterjesztették. Az összehangolt hadművelet kilenc hónapig tartó nyomozás eredménye volt. Mint Pietro Grasso, a maffiaellenes harc országos főügyésze a La Repubblica római lap internetes kiadásának elmondta, a mostani akciónak az volt az elsődleges célja, hogy megakadályozzák a 2006. júniusi Gotha akcióval szétzúzott bűnszövetkezet talpra állítását, és sikerült azoknak a többségét letartóztatni, akik a Cosa Nostra tervezett új stratégiai rendszerének kiagyalói voltak.
Ukrajnában aláírták a koalíciós szerződést
Aláírták az ukrajnai koalíciós kormányról szóló megállapodást tegnap a három részes párt képviselői. A Nyugat-barát kormány gerincét Viktor Juscsenko elnök Mi Ukrajnánk — Népi Önvédelem (NU-NSZ) pártja és a kormányfő, Julija Timosenko Tömbje alkotja. Hozzájuk csatlakozott a házelnöknek egy hete megválasztott Volodimir Litvin vezette pártszövetség. A szerződést a NU-NSZ részéről aláíró Borisz Taraszjuk elégedetten nyilatkozott arról, hogy az országban létrejött ,,a nemzeti fejlődés, stabilitás és rend koalíciója". Megfigyelők viszont figyelmeztetnek arra, hogy törékeny pártszövetség vette át Ukrajnában a kormányzást. Juscsenko pártjának több képviselője ugyanis ellenezte az egy héttel ezelőtt létrejött koalíciós megállapodást. A kormánykoalíciónak elméletileg összesen 258 képviselői helye van a 450 fős ukrán törvényhozásban.