Az óvodák és iskolák fejlesztését célzó, az Országos Fejlesztési Alapból finanszírozott pályázatra összeállított igénylés szerint a háromszéki tanintézetek közel 16 millió eurós támogatásra számítanak – tájékoztatott Kiss Imre megyei főtanfelügyelő. Az általa vezetett intézmény jóváhagyta az igényléseket, az érintett önkormányzatok meghozták a vonatkozó határozatokat.
Harminckét önkormányzat nevében Kovászna Megye Tanácsa teszi le a pályázatot, a városi önkormányzatok külön pályáznak, a többi község szintén önállóan nyújtja be igényét az óvodák, iskolák fejlesztésére, de minden esetben a megyei tanfelügyelőség bólintott rá a szükséglistára. Eszerint ötvenkilenc iskolai és három óvodai informatikalaboratórium létrehozására, 1264 terem digitális felszerelésekkel való ellátására, 1302 terem bútorzatának kicserélésére, oktatási eszközökre igényelnek támogatást – utóbbi kettő egyenként meghaladja az 5 millió eurót –, továbbá 76 természettudományi laboratórium bútorzatára és oktatási eszközökre, 132 kabinet (különböző tantárgyak szerint, valamint pszichopedagógiai kabinet és tornaterem) bútorzatára és felszerelésére, 6 szakoktatási műhely bútorzatára, digitális eszközökre és speciális felszerelések beszerzésére kérnek finanszírozást.
A folyamatban lévő pályázatokat Madár Júlia európai oktatási projektekért felelős tanfelügyelő ismertette a legutóbbi sajtótájékoztatón. Hat falusi és három sepsiszentgyörgyi iskola vesz részt a Nyitott iskola mindenki számára programban, a mélyszegénységben élő gyermekek számának csökkentése céljából működik a Caritassal együtt a Prospero-projekt, amely két iskolát érint, a Norvég Alap támogatásával négy településen kívánnak változtatni a szociálisan hátrányos helyzetű gyermekek sorsán. Az Erasmus-akkreditációval rendelkező megyei tanfelügyelőség pályázatvezetőként jelenleg tíz falusi iskola Erasmus+ programját koordinálja, a következő öt esztendőben még ötven iskolát vonnak be, a Csutak Vilmos Pedagógusok Háza, valamint a Megyei Erőforrás és Nevelési Tanácsadó Központ öt év alatt tíz-tíz iskolában irányítja majd a hasonló pályázatokat. Öt háromszéki iskola – a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium, a Mikes Kelemen Elméleti Líceum, a Mihai Viteazul Főgimnázium, a Plugor Sándor Művészeti Líceum és a bodzafordulói Mihail Sadoveanu Általános Iskola – önálló Erasmus-akkreditációval rendelkezik, ez könnyített eljárást jelent a pályázat benyújtásakor, és szinte biztos az igényelt támogatás. Mobilitási Erasmus+ programja van folyamatban a nagyborosnyói Bartha Károly Általános Iskolának, a sepsiszentgyörgyi Pinokkió Napközi Otthonnak, valamint VET-Erasmus+ projektben vesz részt a sepsiszentgyörgyi Berde Áron Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskola, a Puskás Tivadar Szakközépiskola és a baróti Baróti Szabó Dávid Líceum. A tematikus, úgynevezett stratégiai uniós pályázatokon partnerségben legalább tucatnyi háromszéki iskola érintett, tizenegy szaklíceum a ROSE-program kedvezményezettje, az iskolaelhagyás csökkentését célzó program révén tizenhét iskola részesül támogatásban.
A folyamatban lévő oktatási pályázatok értéke és a napokban véglegesített, közel 16 millió eurós igénylés együtt közel húszmillió euró, ennyi pénz és lehetőség soha nem volt fejlesztésre, ellenben fontos, hogy ez nagymértékben visszatükröződjék az oktatás minőségében – hangsúlyozta a főtanfelügyelő.