Igen a finnekre, a svédeknek még várniuk kell

2023. március 29., szerda, Világfigyelő

Novák Katalin, Magyarország köztársasági elnöke tegnap aláírta a Finnország NATO-csatlakozását megerősítő törvényt. A jogszabályt hétfő délután fogadta el a magyar Országgyűlés. A svéd NATO-csatlakozás kérdését egyelőre nem tűzte napirendre a magyar parlament.

A magyar köztársasági elnök telefonon beszélt a finn kollégájával, Sauli Niinistővel, aki megköszönte Magyarország támogatását. Ugyanakkor megállapodtak a finn–magyar kapcsolatok megerősítésében − közölte Novák Katalin a hivatalos Twitter-oldalán. A magyar államfő egyúttal reményét fejezte ki, hogy a magyar Országgyűlés hamarosan ugyanilyen bölcs döntést hoz Svédország NATO-csatlakozásáról is.

A magyar Országgyűlés hétfői ülésén 182 igen és 6 nem szavazat mellett hagyta jóvá a finn csatlakozási jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló törvényt. Az eddig semleges észak-európai állam az orosz–ukrán háború kitörését követően kérte felvételét a katonai szövetséghez.

Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelős államtitkára az általános vita során azt mondta, a magyar kormány szerint a NATO bővítése jelentős lépés az euroatlanti térség biztonságának növelése felé. Olyan országok kívánnak csatlakozni, amelyek minden tekintetben megfelelnek a követelményeknek, ütőképes, a NATO-tagállamok hadseregeivel együttműködésre képes fegyveres erőkkel rendelkeznek és osztják a NATO-tagállamok demokratikus értékeit – jelezte az államtitkár.

„Köszönjük a világos döntést” – írta Sanna Marin Twitter-oldalán röviddel az Országgyűlés hozzájárulását követően. A finn miniszterelnök ugyanakkor szót emelt Svédország gyors csatlakozása mellett is.

A parlamenti szavazást megelőzően a svéd és a finn csatlakozás témája felmerült a magyar kormánypártok februári balatonfüredi kihelyezett frakcióülésén. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője ekkor a svéd és a finn NATO-csatlakozásról azt mondta, hogy ezzel kapcsolatban vita van, mivel ezen országok politikusai durván, alaptalanul és közönségesen sértegették Magyarországot, ezért felkérték az Országgyűlés elnökét, hogy küldjön delegációt a két országba a vitarendezés érdekében.

A delegáció mindkét országban tárgyalásokat folytatott arról, hogy tiszteletben kell tartani Magyarország szuverenitását. Azt követően Kocsis Máté a Facebook-oldalán közölte, hogy a kormánypárti képviselők egységesen igennel voksolnak Finnország NATO-csatlakozására, Svédország ügyében viszont később döntenek. „Magyarország a NATO és az Európai Unió elkötelezett tagja, ezért erőnkön felül mindent meg fogunk tenni a béke előmozdítása és későbbi fenntartása érdekében, ebben számíthatnak ránk a finn emberek. Mi, magyarok Finnországgal különleges történelmi barátságot ápolunk, a szövetségeseink. Megerősítést kaptunk tőlük, hogy Magyarország a jövőben megkapja az ennek szellemiségéhez igazodó, neki járó tiszteletet” – tette hozzá Kocsis Máté.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1049
szavazógép
2023-03-29: Máról holnapra - Mózes László:

Euroszkepticizmus és jogegyenlőség

Ha valaki sarkítottan és némiképp megvezető, befolyásoló szándékkal akar hatásvadász kérdést feltenni, az így hangzik: kell-e nekünk Európa, Európai Unió? A válasz egyértelmű: természetesen kell, Romániának ez az egyedüli felzárkózási lehetősége. Ez vitathatatlan, ám érdemes figyelni a kritikus hangokra is. Természetesen, a józan hangokra. Márpedig a romániai állampolgárok megalapozottan fogalmazhatnak meg elégedetlenkedő észrevételeket, hiszen láthatják, nem mind arany, ami Brüsszelben fénylik, s tapasztalhatják, az országnak el kell szenvednie megalázó döntéseket is, például a schengeni csatlakozás elodázását. 
2023-03-29: Belföld - :

Uniós megoldást az ukrán gabonára

Románia és Lengyelország is az Európai Bizottságtól (EB) vár megoldást az unió piacát vámmentesen elárasztó, a hazai termelőket nehéz helyzetbe hozó ukrán gabonaexport ügyében – mutatott rá Nicolae Ciucă román és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök tegnap egy Bukarestben rendezett lengyel–román gazdasági fórumon.