A pénzügyi világválságot mind a hitelezők, mind a hiteligénylők nálunk is megérezték. Előbbiek óvatosak, a megnövekedett kockázatokat kívánják csökkenteni, utóbbiak a gazdasági és piaci környezet romlásától tartanak, de sokszor nem tudnak eleget tenni a szigorodott garanciális feltételeknek. A néhány éve működő helyi garanciaalapnál arról érdeklődtünk: miként érzékelhetőek ezek a folyamatok az alap forgalmában.
— Alapvetően két ellentétes folyamat érvényesül egy időben — fogalmazott kérdésünkre Gavril Danciu, a Sepsiszentgyörgyi Helyi Garanciaalap igazgatótanácsának alelnöke —, egyrészt csökkent a hitelezőkedv, másrészt a bankok egyre több esetben kérnek fel többletgaranciák biztosítására a hitelvonalak felújításakor, mert időközben a korábban betáblázott ingatlanok piaci értéke csökkent.
Ennek ellenére az alap tavaly megkétszerezte forgalmát az egy évvel korábbihoz képest, és az alelnök szerint ez a tendencia tovább folytatódik.
A sepsiszentgyörgyi helyi garanciaalapot 2006-ban hozták létre, további két regionális társával együtt külön jogi személyiséggel bír, mint nem banki tevékenységet folytató pénzintézetet a jegybank felügyeli, és három megyét szolgál ki. A kamat nélkül számított hitelállomány legtöbb hetven százalékát tudják biztosítani, az induló cégek számára ez akár nyolcvan százalék is lehet, az összeg 1,75—2,5 százalékát számolják fel jutalékként. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a bankok által kért, átlagban 120 százalékos garancia mellett a hitelösszeg egészének mértékében vállalnak fedezetet, s a maguk részéről általában a megvalósítandó beruházás szolgáltatja a biztonságot. A garanciaalap bevonása a hitelszerződésbe általában a három fél — a vállalkozó, a bank, illetve az alap — együttműködése révén valósul meg, de a leggyakoribb, hogy a bank jelzi a kockázatcsökkentés szükségességét.
Gavril Danciu kérdésünkre elmondta, hogy 2008-ban 126 esetben nyújtottak garanciát, a garantált hitelek összege 91,4 millió lej volt. Ennek több mint felére Brassó megyei cégek kötöttek szerződést, Háromszéken huszonöt esetben vették igénybe szolgáltatásaikat, az így garantált összeg 19 millió lejre rúg.