A kézdivásárhelyi kezdetektől a most zajló 32. Tusványosi Nyári Szabadegyetemhez és Diáktáborhoz fűződő emlékeket idéztek fel hétfő délután a kézdivásárhelyi Atrium Szálloda kertjében.
Németh Zsolttal, a Fidesz országgyűlési képviselőjével, a Külügyi Bizottság elnökével közösen emlékeztek mindazok, akik részesei voltak a bálványosi folyamatnak. A beszélgetést Tamás Sándor, az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezetének és Kovászna Megye Tanácsának elnöke moderálta, és annak résztvevői RMDSZ-tisztségviselők, kézdiszéki polgármesterek, választmányi tagok, intézményvezetők, vállalkozók és önkormányzati képviselők voltak.
Az előzményeket, a kezdeteket közösen idézték fel azokkal, akik a kilencvenes években ott voltak a sűrűjében, régi történeteik összeértek a jelennel, így formálódott élő történelemmé a rendezvény. További emlékezők: ifj. Deme László vállalkozó, alapító, Sántha Attila József Attila-díjas költő, alapító, David Campanale angol újságíró, alapító, Török Sándor, Kézdivásárhely korábbi polgármestere, alapító, Jakabos Csaba István, a csavargyár volt vezérigazgatója, Dimény Attila, az Incze László Céhtörténeti Múzeum vezetője, Mocsáry-Gondos Zoltán mérnök és Daragus Attila, Torja polgármestere, turisztikai szakember.
Elhangzott, a Tusványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, mely 1990-ben Bálványosfürdőn indult útjára, a maga több mint harminc esztendejével meghatározta a nemzetpolitika alakulását Erdélyben és Magyarországon egyaránt.
A folyamatban meghatározó volt az Európa fiataljai című kiáltvány, amelyet 1989. december 31-én a céhes városban az egykori MADISZ Kézdivásárhelyi Szervezete, a Fidesz és a Fiatal Angol Liberális Demokraták képviselői tettek közzé, elindítva ezzel egy közös gondolkodást, egy azóta is tartó együttműködést.
A négypontos nyilatkozat aláírói: David Campanale újságíró, a Fiatal Angol Liberális Demokrata Párt részéről, Németh Zsolt és dr. Szabó Miklós a Fidesz képviseletében, valamint ifj. Deme László és Sántha Attila a MADISZ kézdivásárhelyi szervezete részéről. A három ország fiataljainak közös gondolatai így kezdődtek: „Mi, Nagy-Britannia, Magyarország és Románia fiatal demokratái kifejezzük közös eszméinket és törekvéseinket. Európa még mindig megosztott. A kontinens egységesülését nem lehet elképzelni a kelet-közép-európai régió nélkül. Tegyünk meg mindent, hogy a vasfüggöny maradványait is felszámoljuk.”
A szabadegyetem 1990 nyarán Bálványosfürdőn indult útjára, de Kézdivásárhely nélkül nem lett volna Bálványos, nem lenne Tusványos, nem lenne Bálványosi Szabadegyetem és Diáktábor, amelynek meghatározó szerepe volt és van a nemzetpolitikában – szögezték le. A közös politikai értékrend mellett régi barátságok is fűződnek ehhez a táborhoz.