Az elmúlt héten a zabolai Mikes-kastélyban rendezték meg a tizedik népzene- és néptánctábort, amelyen a résztvevők szucsági, györgyfalvi, bodonkúti táncokat és népdalokat tanultak. Emellett kézműves-foglalkozásokra is volt lehetőség. A tábor szombat este gálaműsorral ért véget, amelyen a táborlakók bemutathatták a hét folyamán elsajátított táncokat.
A zabolai népzene- és néptánctábor 2012-ben indult útjára azzal a szándékkal, hogy a helybeli ifjúsági néptánccsoport, a Gyöngyharmat Táncegyüttes és a környékbeli fiatal hagyományőrző és/vagy amatőr tánccsoportok tagjai, illetve bármely néptánc iránt érdeklődő fiatal tánctanulási lehetőségeit gyarapítsa. A táborszervezést Roy-Chowdhury Gergely, illetve a Zabola Estate vállalta.
Az idei, immár tizedik alkalommal megrendezett tábornak mintegy kétszázötven állandó lakója volt, akiknek profi néptáncosok kalotaszegi táncokat oktattak három csoportban. A haladóknak Tőkés Edit és Tőkés Csaba Zsolt szucsági román táncokat tanított, a középhaladók Golicza Bernadett-tel és Fülöp Csabával a györgyfalvi táncok lépéseit gyakorolták, a kezdők Stefán-Dobai Katalin és Stefán Bence irányítása alatt a bodonkúti táncokkal ismerkedtek. Minden este táncházat tartottak, ahol Kádár Elemér és Katona Eduárd vezetésével moldvai táncok tanulására is lehetőség volt. A talpalávalót az Üsztürü és Heveder zenekar tagjai, Dezső Attila és barátai, a Finom zenekar, valamint Ábri Béla és barátai biztosították.
A tánc mellett kalotaszegi népdalokat lehetett tanulni Nyitrai Mariannával, vagy hegedűn, brácsán, bőgőn és furulyán muzsikálni az Üsztürüvel.
Tőkés Csaba Zsolt táncoktató szerint attól érdekes és különleges ez a tábor, hogy minden évben egy másik tájegység táncanyagát tanítják. Mint elmondta: „Mindig kiválasztunk egy tájegységet, és aköré csoportosítjuk a zene-, tánc-, énekoktatást. Idén Kalotaszeg a témánk, hiszen az a célunk, hogy a tábor résztvevői egy kis betekintést nyerhessenek ezeknek a falvaknak, tájegységeknek a táncaiba, hagyományaiba. Mi mindig igyekszünk hiteles forrásból táplálkozni, tehát visszamegyünk a forráshoz, és onnan, az adatközlőktől megtanult táncokat adjuk át.”
Szabó Tünde és Oláh Judit sepsiszentgyörgyi pedagógusok, akik immár több alkalommal részt vettek a táborban, kérdésünkre válaszolva elmondták, hogy a zabolai táborból mindig az ott tanult táncokat, népdalokat, barátságokat, közös énekléseket, a gyönyörű szép helyszín varázsát viszik magukkal haza. Mindez nagyszerű kincs, érték, tudás, de hagyomány és élmény is – összegezte Oláh Judit.
A tábor egyik kiemelkedő eseménye a székelytamásfalvi Thury–Bányai-kúria udvarán tartott táncházi mulatság volt, ahová a táborlakókat szekereken szállították Zaboláról.
A tábor szombat este gálaműsorral ért véget, ahol a résztvevők a zabolai kultúrotthonban nagyszámú közönség előtt bemutatták a hét folyamán elsajátított táncokat.