Iohannis: Schengen prioritás marad

2023. augusztus 30., szerda, Világfigyelő

Románia továbbra is tevékeny, kiegyensúlyozott, stabilitási tényező akar lenni egy erős, világviszonylatban jelentős szerepet játszó, megbecsült Európai Unióban, ugyanakkor elvárja európai partnerei szolidaritását az ország schengeni csatlakozása ügyében – hangoztatta Klaus Iohannis államfő tegnap a román diplomácia éves értekezletén.

  • Fotó: presidency.ro
    Fotó: presidency.ro

Leszögezte: Romániának a belső határellenőrzés nélküli övezetben a helye, hiszen „közvetlenül és kitapinthatóan” hozzájárul az unió biztonságának erősítéséhez. A továbbiakban Iohannis Oroszország elszigetelését és megbüntetését szorgalmazta, és Románia megingathatatlan szolidaritásáról és támogatásáról biztosította a megtámadott Ukrajnát. Felidézte, a háború kezdete óta Románia 5,7 millió ukrán menekültet fogadott, nagyszabású nemzetközi humanitárius segélyek célba juttatásában vett részt, és 22,5 millió tonnányi ukrán mezőgazdasági termék tranzitját segítette elő. Románia továbbra is anyagi, politikai és szakértői támogatást nyújt a háború következményei által sújtott Moldovának, ugyanakkor prioritásai közé sorolja, hogy az EU döntést hozzon az Ukrajnával és Moldovával folytatandó csatlakozási tárgyalások megkezdéséről.

Iohannis úgy értékelte, hogy a vilniusi NATO-csúcson Románia elérte célkitűzéseit, és a román polgároknak sosem volt a történelem során erősebb biztonsági garanciájuk, mint most, amikor a NATO stratégiai fontosságot tulajdonított a Fekete-tenger térségének és a Romániát érintő bármely potenciális fenyegetésre megfelelő válaszokat dolgozott ki. Románia továbbra is azon van, hogy maga is a „biztonság és jólét valódi szolgáltatója” legyen a Fekete-tenger térségében.

Az államfő az Egyesült Államokkal fenntartott stratégiai partnerség elmélyítését és kiterjesztését is a román diplomácia feladatai közé sorolta, és európai partnereivel is szorosabb kétoldalú kapcsolatokat szorgalmazott. Iohannis szerint Romániának elsősorban Németországgal, Franciaországgal, Spanyolországgal, Olaszországgal, az Egyesült Királysággal, Lengyelországgal, Törökországgal, Görögországgal, Bulgáriával, Portugáliával, Belgiummal, Magyarországgal és a balti államokkal kell Európában szorosabbra fűznie kétoldalú kapcsolatait.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 389
szavazógép
2023-08-30: Világfigyelő - :

Szijjártó Péter: szégyen a schengeni bővítés elodázása

Észszerű reformokra van szükség az Európai Unióban, a bővítést fő prioritásként kell kezelni, s a nyugat-balkáni államokat minél előbb fel kell venni, ez ugyanis jelentősen megerősítené a közösséget – közölte Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter tegnap Szlovéniában. Szijjártó azt is bírálta, hogy Románia és Bulgária még nem csatlakozhatott a schengeni övezethez.
2023-08-30: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Tíz problémát listáztak a városok

Habár a kormány még mindig nem jelentette be hivatalosan, hogy mit fog tartalmazni a túlzott költségvetési hiány leszorítását célzó intézkedéscsomag, a kiszivárgott információk szerint a municípiumok szövetsége tíz problémát azonosított, és ezeket múlt héten a pénzügyi, illetve a fejlesztési tárca vezetőivel is megbeszélték – közölte Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere.