Jó hangulatúra sikeredett közönségtalálkozót tartottak a Tündérkert történelmi kalandfilmsorozat két szereplőjének részvételével vasárnap este a sepsiszentgyörgyi Művész Moziban. A sorozat szereplői közül a találkozón jelen volt Bokor Barna, aki Bethlen Gábor fejedelmet alakítja, és Pál D. Attila (Deszka), aki Nagy András hajdúvezér szerepét kapta, továbbá Madarász Isti, a film rendezője. A beszélgetés moderátora, Magyarosi Sándor sepsiszentgyörgyi történész már az elején leszögezte, nem dokumentumfilmről van szó. Előző este Kézdivásárhelyen a Vigadó Művelődési Központban került sor az első rész vetítésével egybekötött találkozóra, ezúttal azonban a rendező nélkül.
A Duna Televízióban péntek esténként közvetített, Móricz Zsigmond regénye alapján készült sorozatot népszerűsíteni hivatott karaván Kolozsvár, Brassó, Szatmárnémeti, Székelyudvarhely és Csíkszereda után, Marosvásárhely előtt érkezett Háromszékre. Magyarosi Sándor tréfásan megjegyezte, Sepsiszentgyörgyön itthon vagyunk, nagyot nem hazudhatunk. Ugyanis a gyergyószentmiklósi Pál D. Attila is már sepsiszentgyörgyinek számít, 1995-ben költözött ide, volt a Tamási Áron Színház gazdasági igazgatója, 2011-től dolgozik Marosvásárhelyen, jelenleg a Nemzeti Színház vezérigazgatója. Ő bevallotta: három napja lámpalázas a hazai közönség előtti fellépés miatt. Jelezte azt is, ő nem színész, habár kapott kisebb szerepeket Bocsárdi László által rendezett darabokban, olyanokat, ahol például meg kellett verni valakit, s nem volt szövege.
Deszka jócskán anekdotázott, elmesélte, hogyan válogatták be a szerepbe. (Erről már írtunk lapunk október 12-i számában: Pál D. Attila, a Kárpátok farkasa/Új történelmi filmsorozat: kezdődik a Tündérkert.) A történtekre a rendező másként emlékszik, ám neki sok tucat jelentkező közül kellett válogatnia. Kiderült, Bokor Barna ajánlotta be, s amikor Deszka a hóhér szerepére jelentkezett, nem is tudta, hogy maga a rendező hallgatja meg. Végül sokkal komolyabb szerepet kapott, mint amire készült: a hajdúgenerálisét. Még jó, hogy nem tudta, kivel áll szemben, mert akkor végigizgulta volna a meghallgatást, vallotta be Pál Attila. Azt is elmesélte, hogy elutazott Hajdúnagybajomba, átmászott a református templom kerítésén és megfigyelte a cinteremben álló hajdúszobrot. Magára ismert: ő volt ott, csak szakáll nélkül.
Madarász Isti elmondta, Bethlen Gábor szerepére Bokor Barna már megvolt. Őt hat évvel ezelőtt mások már kiválogatták Bethlen szerepére, ám akkor nem jött össze a film. Azóta már dolgozott vele, s elégedett volt. Viszont nagyon nehezen találta meg Báthori Gábort Katona Péter Dániel személyében. Eleinte félt, mert még főiskolás volt – azóta idén befejezte az egyetemet –, de nagyon elégedett a játékával. Az a jelenet, amikor lenézően odaszól Bethlennek, hogy a Báthoriak címerében három sárkányfog van (valójában farkasfog), míg a Bethlenében két liba (amit Bethlen rögtön korrigál, hogy hattyú), az a színészi teljesítmény csúcsa.
Hozzátette, a Báthorit alakító srác olyan, mint egy mai értelemben vett 17. századi rocksztár, minden nő szerelmes belé, nagy dologra hivatott, de nem nőtt fel ahhoz, pedig megvolt hozzá a hatalma, népszerűsége. A története tanmese arról, hogy a hatalom miként teheti tönkre az embert. Ezzel ellentétben Bethlenben, azaz Bokor Barnában egyesül az államférfiúi nagyság és az érzékeny szív. Bokor Barna szerepléséből azt a jelenetet emelte ki, amikor a boldogtalan fejedelemnét próbálja vigasztalni, s mondja: „nyugatról a Habsburgok, keletről a törökök szorongatnak minket, egyetlen apró szigete maradt a magyarságnak, ahol még szabadok lehetünk, és ez Erdély”. Amikor elmondja, hogy lehetett volna gazdag ember, de nagyon sok mindent fel kell adnunk a hazáért, az megint a színészi teljesítmény csúcsa. Annyira egyszerűen mondja el, hogy el is hiszem neki. Ő olyan, mint Bethlen, nincs nála ideálisabb – szögezte le.
Hasonló dicsérettel illette a rendező Deszkát is. Csúcs volt az a jelenet – mondta –, amikor leütötte a parasztot, utána meg odavigyorgott a fejedelemnek, közben a buzogányáról csöpögött a vér.
Sok szempontból meg lehet fogni egy karaktert, az, hogy ki hogyan nézett ki valójában, egy picit sem érdekelte, mondta Madarász Isti annak kapcsán, hogy a valójában daliásnak leírt fejedelem szerepét egy vézna srác alakítja.
Bokor Barna elmondta, Bethlen Gábor számunkra nagyon fontos történelmi személyiség, kollektív emlékezetünk része, mindannyian valamilyen fajta viszonyban vagyunk vele. Ismeretlen szereplőket könnyű felöltözteni, nagy teher, ha az ember ilyen ismert személyiség szerepét kapja, ám tudott azonosulni vele, már első olvasásra érezte, hogy nagyon sok közös vonás van bennük, így nem jelentett nehézséget őt alakítani.
Végül a közönség is kérdezhetett. Rákérdeztünk, a 17. század elején játszódó fimben miért jelennek meg összevissza címerek, 15. századi stílusú, továbbá 18. századi grófi koronával ellátott Báthori-címer, családi címereket cseréltek össze. A rendező válaszában elmondta, ő is végig ezt kérte számon, hogy miért nem figyelnek erre is. Hogy ki rakta oda azokat, nem tudja, de amint hazamegy, elő fogják venni a felelősöket, s a második évadban őket már nem foglalkoztatják. Mert remélik, hogy lesz folytatás, tette hozzá, felfedve a sokak által várt választ.