Hosszas pereskedés, többrendbeli újratárgyalás után hétfőn a Legfelsőbb Ítélő- és Semmitőszék (ICCJ) elévülés, illetve okafogyottá válás miatt felmentette annak a mintegy háromszázmillió euró kárt okozó törvénytelen erdő-visszaszolgáltatási ügynek a vádlottjait – köztük két háromszéki bírót és több politikust is –, ami kapcsán 2014-ben indított eljárást a korrupcióellenes ügyészség.
Az ügy több tízezer hektár Bákó megyei erdő visszaszolgáltatása kapcsán indult el, a főnemesi származású állítólagos örökös, Paltin Gheorghe Sturdza mellett több politikus is ült a vádlottak padján (képviselők, kormányhivatalnokok, egykori miniszterek), akik közül a legismertebb név Viorel Hrebenciuc korábbi kormányfőtitkáré, aki „szolgáltatásaiért” cserébe fia révén 12 ezer hektárnyit kapott volna a visszaszolgáltatott erdővagyonból. Háromszékről Ördög Loránd András és Gabriel Uţă bírók, a Kovászna Megyei Törvényszék bírái voltak vádlottak az ügyben. A vádlottak közül alapfokon többen is letöltendő börtönbüntetést kaptak, de az ítéletek nem voltak jogerősek. A mostani ítélet értelmében ugyanakkor egyiküknek sem kell rácsok mögé kerülnie.
A legfelsőbb bíróság nem első alkalommal tárgyalta az ügyet, 2018-ban már hoztak egy ítéletet, ekkor alapfokon két év letöltendő börtönbüntetésre ítélték Viorel Hrebenciucot szervezett bűnözői csoport létrehozása, befolyással való üzérkedés és pénzmosás miatt. Fia, Andrei Hrebenciuc két év felfüggesztettet kapott. Ugyanebben az ügyben két év letöltendő börtönbüntetésre ítélték Ioan Adam volt szociáldemokrata képviselőt is, a bírónő feleségét pedig két év felfüggesztett börtönre. Ördög Loránd András vesztegetés elfogadásáért három év letöltendőt, Paltin Gheorghe Sturdza (a visszaszolgáltatás kedvezményezettje) befolyás vásárlásáért ugyancsak három év letöltendőt, felesége két év felfüggesztettet kapott. Több gyanúsítottat felmentettek, köztük Tudor Chiuariu volt igazságügy-minisztert és Adam Crăciunescut, a Romsilva állami erdészet vezérigazgatóját is. A legfelsőbb bíróság egy magasabb rendű bírói testülete később megsemmisítette ezt az ítéletet, és visszautalta az ügyet a Brassói Táblabíróságra, mely tavaly júliusban hozott döntést. Az ítélőtábla a vádlottak többsége esetében ugyanúgy ítélt, mint a legfelsőbb bíróság 2018-ban, de van, akivel ezúttal szigorúbbak voltak a bírák – Ördög Loránd András ekkor hét év letöltendőt kapott, de továbbra sem jogerősen.
A Brassói Táblabíróság ítélete ellen a vádlottak és a vádhatóság is fellebbezett, előbbiek fellebbezését az ICCJ elutasította, utóbbiak esetében pedig helyben hagyta ugyan az ítéletet, de megállapította, hogy a legtöbb bűncselekmény elévült, és felmentette a vádlottakat – köztük Ördög Loránd Andrást is –, illetve egy esetben okafogyottá vált az ügy, mivel a vádlott időközben elhunyt.
Korrupciós erdőügyek
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) 2014-ben indított büntetőjogi eljárást a Bákó megyei erdő-visszaszolgáltatás ügyében, a két háromszéki bíró érintettsége már akkor nyilvánosságra került, amint az is, hogy a Szociáldemokrata Párt több vezető politikusának is köze lehet az ügyhöz. Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség akkor azt állította, hogy korrupciós bűncselekmények folytán 90 ezer hektár erdőt és 100 hektár mezőgazdasági területet ítéltek oda jogtalanul, visszaszolgáltatás címén. A gyanú a Kovászna Megyei Törvényszék egy végzése nyomán fogalmazódott meg, ennek nyomán indult el a kivizsgálás. Kiderült, hogy négy Bákó megyei településen levő erdőről volt szó, melyeket a Spanyolországban élő, akkor kilencvenéves Elie Vlad Sturdza igényelt vissza. Előbb a Buzău megyei földosztó bizottsághoz folyamodott 30 ezer hektárnyi erdőjussáért, ám az visszautasította a kérést. Ezt követően az örökös az onești-i bíróságra nyújtott be keresetet megbízottja, Ioan Adam ügyvéd, szociáldemokrata politikus révén. Előbbi kérését ekkor újabb 11 620 hektárral toldotta meg. A bíróság elutasította a keresetet, s a fellebbezés nyomán a Bákó megyei törvényszék megerősítette a döntést. Elie Vlad Sturdza 2009-ben a Sepsiszentgyörgyi Bírósághoz fordult, de elutasították. Fellebbezett, és a megyei törvényszék háromtagú bírói testülete – Gabriel Uţă, Ördög Loránd András és Lidia Moldovanu – elrendelte az újratárgyalást.
A Sepsiszentgyörgyi Bíróság ismét elutasította a kérést, de Sturdza újból fellebbezett. A törvényszék – Ördög Loránd András és Gabriel Uţă mellett ekkor Maria Velican volt a testület harmadik tagja – helyt adott a kérésnek. Összesen 43 227 hektár erdő és 50 hektár mezőgazdasági terület visszaszolgáltatásáról döntöttek, miközben perújrafelvételkor alapfokon csak 23 ezer hektárra nyújtott be igénylést a felperes. Később a Bákó megyei erdészeti igazgatóság kérte a Kovászna Megyei Törvényszék döntésének felülvizsgálatát. A korrupcióellenes hatóság kezdetben négy személy ellen indított büntetőjogi eljárást: Ioan Adam parlamenti képviselő, Ilie Sârbu szenátor, Viorel Hrebenciuc parlamenti képviselő, valamint Adam Crăciunescu, a Romsilva állami erdészet főigazgatója ellen. Az ügyészség szerint az előzetes megállapodás alapján Ioan Adam 2012. április 17-én az érdekelt személyek és a Kovászna Megyei
Törvényszék egyik bírói testületének segítségével – akik közül Ördög Loránd Andrást több rendben is megvesztegették – elérte, hogy jogtalanul ítéljenek oda visszaszolgáltatás címén jelentős Bákó megyei területeket, amivel közel 304 millió eurós kárt okoztak a Romsilvának. Rögtön a végzés után Ioan Adam más személyekkel – köztük Viorel Hrebenciuckal – bűnözői csoportot hozott létre: igyekeztek felgyorsítani a birtokba helyezést és az erdőkimérést, nyomást gyakorolva helyi hivatalnokokra. Adam Crăciunescu erdészeti főigazgatói minőségében 2013-tól engedett a törvénytelen nyomásgyakorlásnak (Ilie Sîrbu révén ismét Viorel Hrebenciuc volt az, aki sürgette az ügyet), és rendelkezett a 43 ezer hektár erdő visszaszolgáltatásáról: egyebek mellett eltiltotta az ügytől a Romsilva jogtanácsosát, aki az intézményt képviselte a törvényszéki határozattal szemben. A DNA 2014-ben a politikusok után a bírákra is lecsapott, őrizetbe is vették Ördög Lorándot, majd a következő évben a többi gyanúsítottal együtt vádat emeltek ellene. A 2015-ben kezdődött pernek több mint 60 tárgyalása volt.