Két nemzetközi fesztiválon vett részt az elmúlt időszakban a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Oxigén című előadása. November 19-én, vasárnap Szabadkán a Desiré Central Station – Nemzetközi Regionális Kortárs Színházi Fesztiválon mutatták be, 21-én, kedden pedig Marosvásárhelyen a Színművészeti Egyetemek Nemzetközi Stúdiószínházi Fesztiválján játszották. A rendezvényekről és az előadás fogadtatásról Kónya-Ütő Bence színművész, az egyik alkotó beszélt lapunknak.
„A Tamási Áron Színház még nem vett részt a Desiré fesztiválon, bár sokat hallottunk róla, általában nagyon izgalmas előadásokat szoktak oda meghívni, melyek formailag vagy tartalmilag újdonságot jelentettek az elmúlt évben. A mi Reflex fesztiválunkhoz lehetne hasonlítani, de a Desiré inkább csak a környéken készült előadásokból válogat. Szerb, szlovén, boszniai, magyar, cseh és német produkciók voltak az idei fesztivál műsorán, közöttük az Oxigén is, aminek nagyon örültünk” – mesélte a színész. A rendezvény több helyszínen zajlik Szabadkán, hagyományos és alternatív színházi terekben is, a sepsiszentgyörgyi társulat a Kosztolányi Dezső Színházban lépett fel egy olyan teremben, melynek az előadók szerint sokkal jobb volt az akusztikája, mint az Oxigén itthoni játszóhelyének, a Kamarateremnek.
A nézőknek mintegy fele volt magyar, a többiek zömében szerbek voltak, ezért a feliratozás szerb nyelven történt. „A közönség jól fogadta az előadást, ami a tapsból is egyértelmű volt, de az azt követő beszélgetésen kiderült számunkra, hogy a szabadkai kollégák nagyon erős formákhoz vannak szokva, náluk a színész mozdulatainak erősebb jelértéke van, ezért egy csomó kérdés marad bennük az előadásunkkal kapcsolatosan. Érdekes, hogy milyen különbségek alakulnak ki a különböző régiókban a befogadást illetően, és mennyire félreérthető ezek miatt egy-egy színpadi történés. Rengeteget lehet tanulni az ilyen kiszállásokkor, nézőknek és előadóknak egyaránt jót tesznek az új ingerek, nyitottabbá válik a befogadó, nekünk pedig segít pontosabban fogalmazni” – összegezte benyomásait a délvidéki fellépésről Kónya-Ütő Bence.
A marosvásárhelyi Művészeti Egyetem által szervezett Nemzetközi Stúdiószínházi Fesztivál története 2008-ban kezdődött, de a második kiadás után egy 2017-ig tartó hosszú szünet következett. Azóta minden év novemberében megszervezik nemcsak az országban működő színművészeti egyetemek, hanem a világ számos részéből meghívott hasonló intézmények részvételével. Előadások, workshopok, kiállítások, koncertek és más események is várják az érdeklődőket, évről évre bővül a meghívottak köre és a program. Idén Bulgáriából, Lengyelországból, Németországból, Szerbiából, Ukrajnából és Mexikóból is érkeztek vendégek.
„A stúdiószínházi fesztiválon játszott előadásunkat nagyon-nagyon jól fogadta a szakma. Rengeteg ember bezsúfolódott, tanárok-diákok egyaránt, akik minden apró rezdülést vettek, értettek, folyamatosan voltak reakciók, ami itthon, a többnyire véletlenszerűen kialakuló közönségek esetében ritkán szokott megtörténni... Ez persze minket is sarkallt, olyannyira, hogy talán ez volt az eddigi legjobb Oxigén-előadásunk” – fogalmazott a marosvásárhelyi előadásról a színész. A magyar tagozatos diákok közül is sokan érdeklődtek, B. Fülöp Erzsébet színésznőnek az egész osztálya eljött, és mondták, hogy majd ki fogják elemezni a látottakat. „Sajnálom, hogy sokan nem fértek be, pedig a földön is mindenhol ültek, már akartam mondani, hogy szereljünk fel egy csillárt, hogy azon is lóghassanak... Szóval nagy élmény volt ez a körút, a többállomásos zenekari turnékra emlékeztetett” – mondta végezetül Kónya Ütő Bence.