Nemes Levente színművész, a Tamási Áron Színház egykori igazgatója és Pál D. Attila, a marosvásárhelyi Nemzeti Színház jelenlegi vezérigazgatója, a Művészeti Egyetem óraadó tanára voltak a meghívottjai annak a Mathias Corvinus Collegium (MCC) szervezésében Székelyudvarhelyen zajló szombati beszélgetésnek, melyen a nevezett szakemberek a színház, kultúra fontosságára hívták fel a Tamási Áron Gimnáziumba több erdélyi városból összesereglett középiskolás diákok figyelmét.
Az MCC Középiskolás Programjának célja, hogy hétvégente segítse a diákokat a pályaválasztás terén, támogassa a továbbtanulásukat, kiegészítse a hagyományos oktatást. A tevékenységek tartalmaznak szakmai műhelymunkákat, előadásokat, nyelvkurzusokat és nyári táborokat is. A klubdélutánok – melyeket heti rendszerességgel szerveznek meg a képzési központok – változatos szakmai, kulturális és készségfejlesztési programokat kínálnak a minőségi szabadidő eltöltésére, informális oktatási keretek között. Valamennyi tevékenység olyan közösségi alkalmakat jelent a magyarországi és erdélyi középiskolás diákok számára, ahol lehetőség nyílik az egymással és a különböző meghívott szakemberekkel való ismerkedésre, tapasztalatcserére, ismereteik elmélyítésére minden területen.
A szombati beszélgetésen Székelyudvarhelyről, Csíkszeredából, Sepsiszentgyörgyről, Gyergyószentmiklósról, Marosvásárhelyről és ezek környező településeiről érkeztek fiatalok. Olyan, a diákok számára fontos kérdések kerültek terítékre, mint az egyetemi oktatás szerepe a színészképzésben, a kultúra és a pénz viszonya, az új színházi formák elfogadtatásának nehézségei, a művészet mindenkori célja és rendeltetése a fenntartó szervek, a közönség nagyobb része vagy adott esetben bizonyos színházi emberek érdekei ellenében stb. Színházba járási szokásokról, a színész mindenkori feladatáról, a szerepformálás nehézségeiről és a történelmi filmek fontosságáról is szó esett, majd a diákok kérdéseire is válaszoltak a meghívottak. Közel két órán át tartott a beszélgetés, mely talán a végére lett a legizgalmasabb a diákok számára – rengeteg kérdésük volt még, amikor a szervezők kénytelenek voltak véget vetni a beszélgetésnek a további programok miatt.
Rácz Endre, az MCC erdélyi középiskolás programjának koordinátora lapunknak elmondta, hogy foglalkozásaik során olyan témákat próbálnak érinteni, amelyek a világ működésének különböző törvényszerűségeire, mozgatórugóira mutatnak rá, vagy lehetőséget adnak a diákok számára a mélyebb önismeretre. „Hogy ezúttal miért a kultúra került terítékre? Mert a kultúra nagyon fontos mozgatórugója a társadalomnak, és a középiskolás korosztály gyakran nehezen tud kapcsolódni a különböző kulturális intézményekhez, eseményekhez, gyakran érezhetik úgy a fiatalok, hogy a kulturális események nem nekik szólnak. Elsősorban ezt szerettük volna orvosolni a szombati székelyudvarhelyi rendezvény által is, úgy beszélni kultúráról, művészeti ágakról, kulturális intézményekről és eseményekről, hogy a diákok közelebb kerüljenek ezek céljához, értékéhez, lehetőségeihez” – fogalmazott Rácz Endre. Hozzátette: amit Nemes Levente megvalósított a sepsiszentgyörgyi színházban a kilencvenes években, az egy tanulságos, gyönyörű követendő példa, Pál D. Attila pedig jelenleg foglalkozik több perspektívából is a színházzal, tehát mindketten olyan szakmai tapasztalattal rendelkeznek, amit érdemes népszerűsíteni.