Vita és ellenvetés nélkül hagyott jóvá keddi soros ülésén két határozatot Kovászna Megye Tanácsa az önkormányzatok költségvetésének kiegyenlítéséről a személyi jövedelemadóból (szja), valamint az általános forgalmi adóból (áfa) származó összegekkel. A testület arra is rábólintott, hogy az intézmény előző évekbeli költségvetési többletét (13 millió lejt) a fejlesztési és esetleges működési kiadások törlesztésére használják fel.
A személyi jövedelemadó elosztásáról szóló határozattervezet szavazásra bocsátását megelőzően Tamás Sándor, a megyei önkormányzat elnöke emlékeztetett arra, hogy a városi és községi önkormányzatok bevételei több tételből tevődnek össze, ezek közé tartoznak a személyi jövedelemadóból, valamint az áfából országosan visszaosztott összegek, melyeket a megyei önkormányzatok osztanak el tovább. A napirenden szereplő határozat az állami költségvetésbe befolyó, idei évre becsült szja-bevétel hat százalékából származó összeg továbbosztásáról rendelkezik. Tamás Sándor rámutatott, hogy idén minden megye méretétől függetlenül 36,8 millió lejt kap (1,3 millió lejjel kevesebbet, mint 2023-ban), és ennek szétosztásáról kell rendelkeznie a megyei testületnek. Székenként, történelmi térségenként egyeztettek a polgármesterekkel, illetve a Szociáldemokrata Párt, a Nemzeti Liberális Párt és a Mentsétek meg Romániát Szövetség megyei vezetőivel, és a megfogalmazott igényeknek megfelelően javasolták az összeg elosztását. Patikamérleg-pontosság nem lehetséges, sok tényező befolyásolja az igényeket, elvárásokat, de arra törekedtek, hogy mindenhol megvalósuljon a helyi költségvetés egyensúlyba hozása, tartása, elvégre ezek az összegek ezt a célt szolgálják – fogalmazott Tamás Sándor.
Az elnök pár jelentősebb tételt is ismertetett, eszerint Sepsiszentgyörgy 15 millió lejt kap, Kézdivásárhely 4,3 millió lejt, Barót 4,13 millió lejt. Figyelembe vették, hogy Kézdivásárhely és Barót fenntart egy-egy városi kórházat, amelyek az egész térséget kiszolgálják. A céhes városban központi költségvetésből uszoda épül, és vannak olyan járulékos költségek, tereprendezés például, amit az önkormányzatnak kell állnia. Baróton a Petőfi Sándor és a Baróti Szabó Dávid utca aszfaltozására fordítják a megyei önkormányzattól kapott pénz egy részét. Kovászna városa 3 millió lejt kap. Mint minden évben, kiemelt figyelmet és nagyobb összeget fordítanak a Kovászna és Kommandó közötti út nyári-téli karbantartására, ugyanakkor a wellnessközpont és a volt lőtéren helyet kapó sportbázis építése a helyi önkormányzatnak további kiadásokat jelent, ezekhez nyújtanak segítséget.
A másik, szintén egyhangúlag elfogadott határozat tulajdonképpen egy előzetes becslés a 2025–2027-es időszakra a személyi jövedelemadóból, valamint az áfából a megyének visszaosztandó hányadok elosztásáról. Amint az elnök elmondta, törvényes kötelezettsége a megyei önkormányzatnak, hogy meghozza ezt a döntést, ám eddig nem fordult elő, hogy a becsült összegek találjanak a későbbi valós bevételekkel. A megfelelő évben derül csak ki, mennyi a ténylegesen befolyó összeg, ezért nagy hasznuk nincs ezeknek a határozatoknak, ám a jogszabályok előírják, az apparátus pedig elvégezte a számításokat.