Emmanuel MacronKatonákat küldhet Nyugat Ukrajnába?

2024. február 28., szerda, Világfigyelő

Nincs ugyan konszenzus a szövetségesek között katonai csapatok Ukrajnába küldéséről, a kérdést azonban nem lehet kizárni – jelentette ki a francia elnök hétfőn este a kijevi vezetés támogatására összehívott konferencián.

  • Emmanuel Macron és Volodimir Zelenszkij. Fotó: Facebook / Emmanuel Macron
    Emmanuel Macron és Volodimir Zelenszkij. Fotó: Facebook / Emmanuel Macron

„Nincs konszenzus ezen ponton arról, hogy hivatalos formában szárazföldi csapatokat küldjünk” – mondta Emmanuel Macron egy, a kijevi vezetés támogatására összehívott konferenciát követően, amelyen mintegy húsz ország képviselői vettek részt. „Semmit sem szabad kizárni. Mindent meg fogunk tenni, amit meg kell tennünk, hogy Oroszország ne győzzön” – hangsúlyozta.

Mindemellett úgy fogalmazott, hogy Franciaország fenntartja a stratégiai bizonytalanságot a kérdésben.

Macron ugyanakkor nem említette, mely országok fontolgatják csapatok küldését.

Mint mondta, a tanácskozáson egy olyan koalícióról döntöttek, amely olyan rakétákkal látná el Ukrajnát, amelyekkel mélyen az orosz vonalak mögött tudnának csapásokat mérni, rövid távon pedig saját készletekből küldenének további lőszereket a kijevi vezetésnek. Francia Mirage harci repülők küldéséről nem született döntés, de még megvizsgálják, milyen francia harceszközök válhatnak Ukrajna javára – tette hozzá.

Mark Rutte leköszönő holland miniszterelnök arról beszélt, hogy Hollandia 100 millió euróval kész hozzájárulni egy cseh kezdeményezéshez, amelynek keretében tüzérségi lőszereket vásárolnának Ukrajnának a világ különböző országaitól.

„Remélem, más országok is csatlakozni fognak” – húzta alá Rutte, akire sokan a NATO-főtitkári tisztség várományosaként tekintenek. Hozzátette, hogy a lőszereket biztosító országok kérésére nem fogja megnevezni, mely országokról van szó.

Petr Fiala cseh miniszterelnök szintén a konferenciát követően arról beszélt, hogy mintegy 15 ország mutatott érdeklődést a kezdeményezés iránt. António Costa portugál miniszterelnök közölte: a párizsi tanácskozás résztvevői felkérték védelmi minisztereiket, hogy az elkövetkező tíz napban terjesszenek elő javaslatokat, miként lehetne több lőszert szállítani Ukrajnának.
 

A Kreml válaszolt

Közvetlen katonai összecsapáshoz vezet Oroszország és a NATO között, ha nyugati kontingenseket vezényelnek Ukrajnába – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője tegnap újságíróknak.

Peszkov Emmanuel Macron francia elnök szavait kommentálta így.

„Ez esetben már nem a valószínűségről, hanem az elkerülhetetlenségről kell beszélnünk. Így fogjuk értékelni a dolgot. És ezeknek az országoknak is így kellene értékelniük, és tudatában kell lenniük a felelősségnek. És fel kellene tenniük maguknak a kérdést, hogy ez megfelel-e az érdekeiknek, és főleg országuk polgárai érdekeinek” – fogalmazott az orosz elnöki szóvivő.

Peszkov fontos új elemnek nevezte magát a tényt, hogy tárgyalás témája lett: „a NATO-országokból néhány kontingenst küldjenek Ukrajnába”. Mint mondta, a francia elnök felszólalásainak minden más részlete elhangzott már valamilyen formában.

A szóvivő szerint Moszkva ugyanakkor azt is rögzítette, hogy Európában nincs konszenzus a katonák küldésének kérdésében, és számos olyan ország, amely részt vett a párizsi találkozón, a józan értékelésnél maradt azzal kapcsolatban, hogy milyen potenciális veszéllyel jár közvetlenül belekeveredni a háborúba. Hozzátette, hogy a Kreml számára jól ismert Macron arra vonatkozó álláspontja, hogy stratégiai vereséget kell mérni Oroszországra.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2024-02-28: Világfigyelő - :

Gondolatok a háború harmadik esztendejének küszöbén (Kárpátaljai levelek)

Boris Johnson bukott brit miniszterelnök a háború második évfordulójának napján ismét Kijevbe látogatott. A hatalompárt frakcióvezetőjétől tudjuk, amennyiben a harcok kitörésének első heteiben, az isztambuli egyeztetések idején nem siet az ukrán fővárosba, jó eséllyel már réges-rég béke lenne. Mennyi, de mennyi pusztítással lehetett volna kevesebb, s mennyi, de mennyi élettel lehetne több... Az előzmények ismeretében számomra ez a vizit cinikusnak és gúnyosnak hat!
2024-02-28: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Székelyföld létezik, de a gyermekekből kifogy az ország (Antal Árpád Marcel Ciolacu kijelentéseiről)

Ha a román kormány iránti bizalom növelése volt a célja Marcel Ciolacu kormányfőnek a hétvégi székelyföldi látogatásán, akkor ezt a célt nem érte el – véli Sepsiszentgyörgy polgármestere. Antal Árpád leszögezte: Székelyföld létezik és létezni fog, autonómiája is volt és lesz még, most azonban más, országos problémát ajánl a miniszterelnök úr figyelmébe, a közoktatásból eltűnő gyermekekét.