SikerakadémiaÜzleti ötletek válságidőben — Főcze Gyula

2009. február 4., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Olyan körülmények között, amikor a világméretű pénzügyi válság az összes gazdasági szereplő háza táján érezteti jelenlétét, és helyenként már a gazdasági válság fogalmát is kimeríti, a folyamatos anyagi leépülést minden rendelkezésre álló eszközzel meg kell állítani. A gazdasági válság elsősorban a munkahelyekről történő nagymértékű elbocsátásban nyilvánul meg. Ez, mint tudjuk, a legfontosabb gazdasági szereplőket, a családokat és a termelő- vagy szolgáltatóvállalatokat veti vissza.

Amikor nemzetgazdasági szinten pénzhiány miatt kialakul a piacok telítettsége termékekkel, különböző aktivizáló tevékenységek életre hívásával általában sikeresen be lehet rendezkedni egyfajta gazdasági és társadalmi túlélésre, amennyiben a fent említett gazdasági szereplők megfelelő kockázatvállalási képességgel rendelkeznek.

Mivel válságban a megélhetést biztosító munkahelyek, jó állások megszerzése hosszú ideig gyakorlatilag lehetetlen, a változatos életstratégiai lehetőségek közül választhatjuk a saját vállalkozás beindításának valamelyik formáját. Nyugaton, ahol a gazdasági élet legnépesebb képviselői a kis- és középvállalatok, egyik jól működő válságtúlélési forma családi vállalkozások indítása és működtetése.

Valaki megkérdezhetné: racionális dolog-e vásárlóerő hiányában és piaci telítettség közepette új tevékenységeket, termékeket, szolgáltatásokat forgalomba hozni, amikor senki semmit nem képes és nem hajlandó vásárolni? Azt kell mondanunk, igenis, érdemes, hisz az eddig ismert példák alapján megállapítható, hogy sokkal hamarabb lehet létfenntartási sikereket elérni egy új vállalkozás beindításával, mint a ki tudja, mikor esedékes munkahelyek felszabadulására várakozni. A fogyasztói vágyak, álmok, szükségletek, hiányérzetek, az emberiség igényei tulajdonképpen végtelenek, és a rendelkezésre álló eszközök és források segítségével kielégíthetetlenek. Ezért is van esélye egy új családi vállalkozásnak főként hiányszakmák, ágazatok, szolgáltatások területén.

A vállalkozási lehetőségek egyik legkönnyebben kivitelezhető formája a családi vállalkozás. Évente több ezer ember dönt úgy, hogy különböző munkák, szolgáltatások elvégzésére ezt a formát választja. Létrehozása tulajdonképpen nem sokban tér el a másfajta vállalkozás beindításától. Persze, a nagy kihívás családi vállalkozás esetén abban áll, hogy képesek legyünk megóvni szeretteinkkel a kapcsolatunkat, hisz az üzleti környezet nagyon sok esetben elhidegülést is okozhat. Hogyan tudjuk mindezt biztosítani? Először is nagyon lényeges a szakmai hozzáértés. A vállalkozás feltételezi, hogy a problémákat profi szinten kezeljük, ami azt jelenti, sem az ügyfelek, sem az alkalmazottak nem érezhetik azt, hogy ők egy családi összejövetelen családon kívüliek. A helyzetnek megfelelően mindig el kell tudni különíteni a dolgokat. Mikor odahaza vagyunk, olyankor a család az első, az irodában viszont az üzlet álljon az első helyen, és a család legyen másodlagos.

A tapasztalat azt mutatja, hogy a családi vállalkozások gyakran azért vallanak kudarcot, mert nem megfelelően határozzák meg a vállalkozáson belüli feladatköröket. Minden családtagnak tudnia kell tehát, mi a szerepköre, hogy különböző helyzetekben ne kerüljenek konfliktusba. A családi vállalkozásnál is meg kell lennie a munkaköri leírásnak, melyet senki nem léphet át. Valószínű, furcsának tűnik a feladatok írásba foglalása, de ez a későbbiek során rengeteg kellemetlenségtől mentheti meg a család tagjait. Az is nagyon fontos, hogy minden családi vállalkozás tartson fenn egy családon kívüli, „tisztafej" tanácsadót, aki vitás kérdésekben részrehajlás nélkül segíthet a jó döntéshozatalban.

Vigyázni kell továbbá arra is, hogy a családtagok és az alkalmazottak között ne létezzen semminemű megkülönböztetés, mert amennyiben az alkalmazottak valamilyen fajta diszkriminációt észlelnek (például prémiumok, osztalékok, egyéb juttatások), a munkahelyi morál visszafordíthatatlanul károsodik. Az alkalmazotti hűség ára tehát az, ha őket is úgy kezeljük, mint a családtagokat.

Egy másik nagyon fontos dolog, melyet jó idejében kezelni kell, hogy amennyiben a családfő, avagy a családi vállalkozás feje nyugállományba vonul, vagy valamilyen oknál fogva félreáll, ki örököli a vállalkozás irányítását. És ezt a következő generációs vezetőt alaposan fel kell ké­szíteni a feladatra. Ez akár a családon kívül, képzésközpontokban, más munkahelyeken vagy külföldön is történhet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1219
szavazógép
2009-02-04: Életutak - x:

Pótnagymamák (Jegyzet) — B. Kovács András

Meghalt Marika néni, ez a csupa szív, kedves, jó humorú székely asszony. Az utóbbi években ritkábban kerestük fel, egy időben azonban olyan szoros, meghitt szimbiózisban éltünk, mint a rokonok közül is alig párral. Családunk mindhárom apró-cseprő gyerekét óvodáskor előtt ő pesztrálta, s mikor a nagymamák évekig nem tudtak besegíteni, bizony mire sem mentünk volna nélküle. A szó valódi értelmében nélkülözhetetlen volt a felügyeletben, de az a megbízhatóságban, kedélyességben is, egy időben többet beszélgettem vele, mint tulajdon édesszüleimmel, s közelebb állt hozzánk bárki másnál.
2009-02-04: Pénz, piac, vállalkozás - x:

Transznacionális együttműködés — Dénes Judit

A transznacionális projektek célja, hogy a programtér országai közösen keressenek az országcsoport egésze vagy nagy része számára fontos problémákra megoldásokat. Az együttműködéseknek tehát olyan kérdésekkel kell foglalkozniuk, amelyek esetében a közös munka hozzáadott értékkel bír ahhoz képest, mint ha az adott problémára a részt vevő országok külön-külön, nemzeti szinten keresnének megoldást.