Barót költségvetéséből 380 ezer lejt különítettek el szociális tevékenységet végző szervezetek számára: a Laura Ház Egyesületnek 122, a Diakónia Keresztyén Alapítvány otthongondozói programjára 108, a tanulók étkeztetésére és délutáni foglalkoztatására 150 ezer lejt szán az önkormányzat.
Tóth Anna, a Diakónia Keresztyén Alapítvány idősgondozó ágazatának igazgatója fontosnak tartja, hogy a baróti önkormányzattal évek óta jó a kapcsolat és a közösség érdekében együttműködhetnek. Az állam folyamatosan és kiszámíthatóan nem támogatja az otthongondozást, ezért felértékelődik a feladatot vállalók szerepe.
„Az önkormányzatok által biztosított támogatás kiadásaink 55–65 százalékára elegendő, a többit nekünk kell előteremtenünk pályázatokból, külföldi támogatásokból és a gondozottak hozzájárulásaiból, valamint a megyei tanáccsal és a szociális minisztériummal való partnerségekkel. Létalapunkat viszont a helyi támogatás jelenti: nélküle nem lehetne Baróton két főállású alkalmazottunk, s nem lehetne a szolgálati autót fenntartani, hogy a falvakon élőkhöz eljussanak” – mondotta Tóth Anna.
A Diakónia gyermek- és családsegítő szolgálata három csoportban harmincöt 0–4. osztályos baróti gyermek számára biztosít étkeztetést és délutáni oktatást. Baróton már kezdetben is komoly érdeklődés volt, majd utóbb – amikor nem csak a mélyszegénységben élők és a cigány gyermekek, hanem a sokáig dolgozó szülők gyerekei irányába is nyitottak – tovább nőtt az igény. „Fontos a szülőknek, hogy tudják, míg ők dolgoznak, a gyerekük jó helyen van, meleg ételt ehet és a házi feladatát is elvégzi, ezért sokan tartják fontosnak jelenlétünket” – nyilatkozta Torma Vera, a szolgálat vezetője.
A Diakónia a Gaál Mózes Általános Iskolával már harmadik éve együttműködve tesz azért is, hogy a nyolcadikos diákok jobb eredményeket érjenek el a képességvizsgákon. Az általuk megfogadott román-, magyar- és matematikatanárok heti rendszerességgel felkészítőket tartanak, egy pszichológus karrier-tanácsadással segít iskolát és jövőképet választani.
A Laura Ház Egyesület számára is a biztos anyagi hátteret jelenti az önkormányzattal való együttműködés, hiszen nagyrészt – mert az államtól is kapnak némi pénzt – általa tudják a rendszerükben levő tizennégy, valamint a néhány bejáró fiatal foglalkoztatását megoldó alkalmazott fizetését biztosítani. Az egyesület vezetője, Cseresznyés Emília a következő időszak jelentős kihívásának mondotta az egyesületi kávézó létrehozását. Azt szeretnék, olyan legyen a hely, ahol az egészséges és a fogyatékos emberek találkozhatnak, azáltal pedig megismerik és elfogadják egymást olyannak, amilyenek.