Szemeket szárazon nem hagyó, érzelmes, érdekes és értékes könyvbemutatóra került sor pénteken este Felsőrákoson az unitárius szeretetotthonban, ahol Kerekes Mónika helybéli lelkipásztor meghívásának eleget téve a vargyasi származású Makkai-Ilkei Ildikó bencédi unitárius lelkésznő mutatta be az Ilkei Ferenc és családja levelezése 1915–1918 című könyvet, mely tavaly jelent meg a baróti Tortoma Kiadó gondozásában.
A könyv főszereplője, Ilkei Ferenc honvéd Makkai-Ilkei Ildikó nagytatájának testvére volt. Mindössze 19 évesen, 1915-ben került az I. világháború poklába, s valamikor 1918. június 15–22. között, valószínűleg a második piavei csatában vesztette életét.
Frontszolgálata idején azonban sűrűn levelezett otthon maradt családtagjaival, mely leveleket a család megőrizte. De nemcsak az otthoniaknak írott levelek maradtak fenn, hanem azok is, melyeket a család küldött a frontra, ezeket Ilkei Ferenc 1917 őszén, szabadsága alkalmával hazahozta. Összesen 470 levél maradt meg tehát a család birtokában, valóságos kincs, amit könyv formájában adott közre Makkai-Ilkei Ildikó.
A péntek esti felsőrákosi könyvbemutató során Makkai-Ilkei Ildikó részleteket olvasott fel a levelekből, így mindenki átérezhette az egykori katona mindennapjait, egy szeletkét kaptunk abból a rég letűnt világból, melyben még becsület és erény faragta a hősöket, de mely ugyanakkor a szívrendítő búcsúzások, elválások, vágyódások és talán találkozások világa is volt.
Szinte minden jelenlevő szemébe könnyet csaltak a felolvasott levélsorok, a katona hazavágyódása, aggodalma szeretteiért, az, ahogy a távoli fronton kifejezte érzelmeit az otthon elfelejthetetlen emlékei iránt. Egyszer, amikor csomagot kapott otthonról, így írt: „Megkaptam az otthonról küldött, kedves, jó kenyerük”. Máskor amiatt aggódott, hogy ne felejtsék őt el: „Hogy visszatérjek, őrizzék halovány emlékemet”. De nem tért vissza.
„Nem tudjuk hol esett el, hol van eltemetve. De emlékére minden halottak napján gyertyát gyújtunk az I. világháborús hősi halottak vargyasi emlékművénél. Csak az hal meg, akit elfelejtenek!” – összegzett a tiszteletes asszony, aki egyébként 24 évvel első légációja után tért vissza Felsőrákosra könyvbemutatót tartani.
A bemutató végén Kerekes Mónika helybéli lelkész mondott köszönetet a régmúlt időket, családi sorsokat, elődeink küzdelmes életét felelevenítő, olykor fájdalmas, de mégis szép emlékekkel átszőtt tartalmas együttlétért, háláját ajándékkal fejezve ki Makkai-Ilkei Ildikónak, aki végül dedikálta is az általa és Pozsony Ferenc néprajzkutató által szerkesztett különleges könyvet.
Böjte Ferenc