Pápuák földjén

2024. április 24., szerda, Közélet

Dr. Fodor István csíkszeredai fül-orr-gégész szakorvos fényképei segítségével a távoli Pápua Új-Guinea sziget lakóinak életébe nyerhettek betekintést mindazok, akik a baróti Tortoma Önképzőkör múlt heti, kedd esti előadásán részt vettek.

  • Dr. Fodor István legközelebb Kirgizisztánba készül, árulta el baróti előadásán. A szerző felvétele
    Dr. Fodor István legközelebb Kirgizisztánba készül, árulta el baróti előadásán. A szerző felvétele

Fodor István nem először volt meghívottja az önképzőkörnek, ezúttal is sokan voltak kíváncsiak fényképeire, beszámolójára. Mint elmondta, egy 16 tagú csoporttal tavaly nyáron járt az Ausztráliától északra fekvő szigeten, melynek a jégkorszakban szárazföldi összeköttetése is volt a legkisebb területű kontinenssel, így az élővilágban sok hasonlóság mutatkozik Ausztrália és Pápua Új-Guinea között. Több kengurufaj mindkét helyen megtalálható például. A beszámoló, a képek színessége azonban inkább az ott lakó emberekről szólt, akik, mint elhangzott, ijesztő külsejük ellenére rendkívül barátságosak, közvetlenek. Nem hiába nevezték el Új-Guineának a szigetet, hiszen az emberek valóban hasonlítanak az afrikai Gui­nea lakóihoz. A pápua szó jelentése: göndör hajú.

A bételdió rágásától majdnem kivétel nélkül piros fogsorú emberek országában a civilizáció még gyermekcipőben jár, a közbiztonság sem mondható jónak, de a lassú fejlődés tetten érhető – tudtuk meg. A nagy kiterjedésű, Romániánál mintegy kétszer nagyobb szigeten a közlekedés nagyobb távon repülővel történik, az úthálózat nagyon fejletlen.

Fodor doktor beszámolt arról, hogy Doha és Ma­nila érintésével 19 órás repülőút után érkeztek meg az ország fővárosába, Port Moresbybe, ahonnan aztán ugyancsak repülővel utaztak a sziget különböző pontjaira. Így a sziget túloldalán fekvő Madangba, majd Gorokába, ahol törzsi fesztiválon vettek részt. Ez az évente megrendezett fesztivál már felkeltette az utazási irodák figyelmét, ilyenkor mintegy száz törzs tagjai jönnek le a hegyekből, hogy együtt mulassanak, valami fergeteges szín- és zajkavalkádban, melyből a baróti közönség is ízelítőt kapott a fénykép-, illetve videofelvételeknek köszönhetően. „Egyébként Pápua Új-Guinea szigetén mintegy 1000–1200 törzs él, köztük eldugottabb helyeken vadabbak is, és nem kevesebb, mint 840 nyelvet beszélnek, de angollal el lehet boldogulni a szigeten” – hangzott el az előadáson. Iskolát, templomot is meglátogattak, és az előadó felidézte egy erdélyi magyar, a tasnádi születésű Bíró Lajos zoológus és néprajzkutató emlékét is, aki 1896 és 1902 között végzett igen értékes megfigyeléseket a szigeten.

Hiába az egyenlítői éghajlatnak tulajdonítható buja növényzet, a pápuák, mint a fotókból kiderült, igencsak rendben tartják környezetüket, a füvet macsétával rendszeresen lenyírják, így a többségében cölöpházak igencsak rendezett környezete köszönt vissza a képekről.

Dr. Fodor István úgy összegzett: a természeti népek közé is, mint amilyenek a pápuák, lassan betör a civilizáció, ám ennek következményeit egyelőre nehéz előre látni.

Böjte Ferenc

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2024-04-24: Közélet - :

Könyvbemutató Felsőrákoson

Szemeket szárazon nem hagyó, érzelmes, érdekes és értékes könyvbemutatóra került sor pénteken este Felsőrákoson az unitárius szeretetotthonban, ahol Kerekes Mónika helybéli lelkipásztor meghívásának eleget téve a vargyasi származású Makkai-Ilkei Ildikó bencédi unitárius lelkésznő mutatta be az Ilkei Ferenc és családja levelezése 1915–1918 című könyvet, mely tavaly jelent meg a baróti Tortoma Kiadó gondozásában.
2024-04-24: Közélet - Fekete Réka:

Rajtunk múlik (Táncdráma a Tabánnal)

Minden helyzetben embernek maradni. Akkor is, ha jelöletlen úton haladunk, ahol millió veszély fenyeget, és akkor is, amikor eltévedünk. Valami ilyesmit üzen a múltból a jövőbe a békéscsabai Tabán Táncegyüttes és az Aradi Kamaraszínház 497 című táncdrámája, amelyet hétfőn este mutattak be a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncstúdióban.